Forum > Чужди детектори

Ревю на Teknetics Omega 8000

(1/14) > >>

imperio:
Ревю на Teknetics Omega 8000Специално за www.metaldetecting.eu, копиране само с разрешение на администрацията

В този материал ще представим  един по-малко известен на българските търсачи апарат. Според мен поради липса на информация има известно подценяване на новата линия металдетектори на First Texas Products, и в частност на модела  Технетикс Омега 8000 който е флагман в много отношения които ще се постарая да опиша по-натам в статията. За разлика от други ревюта които съм правил в които директно започваме с данните на модела, тук ще започна по-отдалеч, тъй като е много важно да се разбере цялостната концепция на линията металдетектори на FTP,  къде всъщност се позиционира Омега 8000, както и каква е връзката му с предишни и настоящи модели. Нека първо да изброим всички апарати които са плод на сегашния инженерен екип, и които имат отношение към темата. Това са Fisher F5/70/75, новия Gold Bug, Bounty Hunter Platinium, Teknetics T2, G2, Delta, Gamma.
Нека да започнем с едно изявление на Дейв Джонсън дадено във форума American Relic Hunters през 2009, когато се подготвяше пускането на Технетикс Омега 8000, и вече беше се появила снимка на окончателния вариант на модела. От там става ясно че относно схемотехника и софтуер, той е изцяло преразгледана концепция на вече съществуващите Fisher F70 и Fisher F5 който е по-нов вариант на софтуера на първия. Софтуера на F70 е писан от Джеф Гардинър, а този на F5 и Омега е на Хорхе Антон Саад. Разликите са много големи тъй като се използва различна архитектура на процесорите.  След пускането на Текнетикс Т2 и Фишер Ф75 били отчетени много неизвестни факти за връзката между програмното обезпечение и реалната работа на металдетекторите. В Омега има редица подобрения в софтуера които са невидими за потребителя но реално подобряват ефективността при търсене при различни почви. Относно дизайна, решението е било като за апарат от горния клас за Омегата да се използва класическата S-образна конструкция позната от моделите Fisher F75 и Teknetics T2, а пистолетна конструкция да се запази за моделите от по-нисък клас като Alfa, Delta, Gamma. Работната честота на платформата F75/70 T2 е различна от тази на F5/Omega, първата е на 13 килохерца a втората на 7.8. Платформата на Технетикс G2 и новия Fisher Gold Bug пък от своя страна е на 19 килохерца, като от First Texas Products са я насочили предимно към почитателите на Голд проспектинга. От друга страна пък като визуализация на информацията на дисплея последната платформа е на една база с моделите Делта и Гама които се явяват по-нисък клас от Технетикс Омега 8000.  Bounty Hunter Platinium пък се явява някакъв архи прототип които също е позициониран в по-ниската категория.

Омегата в известен смисъл има връзка,  прилики и разлики с всички гореспоменати модели. Очевидно е че този апарат е замислен да е с комлексни качества, и макар да е от линията на детекторите с „гръцки“ наименования и на малко над средна цена ,  той е със собствена индентичност и попада във високата категорията без да цели конкуренция с F75/70 T2 на всяка цена и във всяко едно отношение. Относно дълбочината на детекция самия Дейв Джонсън в гореспоменатото изявления го позиционира в една категория с Технетикс Т2, (когато е оборудван с 11‘‘ ДД сонда) с изричната уговорка че с Т2 по-добре се засичат дребни монетки, както и монети на „ребро“ което се обуславя от по-високата му работна честота. Общо взето дълбочината за монети е към 30 см в режим на дискриминация, което за мен е нормална дълбочина за монетар.
Тъй като Технетикс Омега 8000 е нов модел с много подобрения на софтуера, възможността за дикриминацията е най-доброто което за момента може да се предложи от инженеринговия екип на First Texas Products, включително и в минерализирани почви. И все пак с какво друго Омегата превъзхожда досегашните модели от горния клас на Фишер и Технетикс? Това е много по-добрата устойчивост на електромагнитни смущения. Макар в градски условия също да не може да се „издува“  като и F75/70 и T2,  разликата е видима при реална работа на поле. Там Омегата може да се издува буквално докрай с оригиналната и с 11 инчовата сонди. Това беше една от главните причини заради които избрах този апарат да стане един от основните ми. Района в който търся е със разнородни почви и развита промишленост, ел, смущенията на много места са толкова големи че с Т2 и F75/70 настройката за сенситив не може да се усилва повече от 70%. Като резултат на практика на много терени с Омегата се постига по-добра дълбочина на детекция за монети и накити. Всичко казано важи само при условие че се работи с еднакви сонди, например 11 инчовата ДД която е основна за Т2 и Ф75, и опционална за Омега, както и че положението за сенситив не е намалено по някаква причина (независимо че е много устойчив на ел. смущения Омега  все пак е електронно устройство. Проблем с нестабилност на апарата обикновено се решава с превключване на работната честота и не е нужно намаляване на степента на чувствителност) . Горещо препоръчвам на бъдещите собственици на този модел да поръчват апарата с две сонди – оригиналната концентрична елипса, и 11 инчовата DD. По този начин ще се възползват от пълните възможности на Технетикс Омега 8000, дълбочината за монети с 11 инчовата сонда e по-голяма с няколко сантиметра.  Стоковата концентрична елипса която е по подразбиране в комплекта пък много добре се работи на замърсени терени. Апарата е доста бърз, и ако се абстрахираме от наличието на големия дисплей чувството е сякаш все едно се работи с чисто аналога машина. По отношение на бързина на реакция Омегата превъзхожда много от моделите на Гарет, Уайтс, и Майнелаб, и напомня за работата на някои от моделите на Тесоро. По отношение на маскирането на цветните сигнали от желязо също се справя  добре.

imperio:
Управление и функции

First Texas Products по принцип използват най-различни решения за управление, от чисто „аналогово“  управление с потенциометри и само няколко бутона при Fisher F5 до управление с бутони използвано при Алфа, Делта, и Гама. При Технетикс Омега както и при Технетикс G2 се използва смесено управление – два потенциометъра и няколко бутона. При него липсва „спусък“ в предната част познат от Т2, пинпойнта е изнесен на бутон в центъра на панела за контрол и визуализация. Апарата разполага със следните контроли:


•   Ляв потенциометър OFF/SENS/Treshold – със завъртане на дясно се пуска апарата, до 70 процента от хода на потенциометъра се извършва линейно усилване на мощността, след това ако апарата е в режим АТ (Auto Tune или режим „всички метали“) започва да се настройва прага.
•   Десен потенциометър АТ/ DISC – в крайно ляво положение апарата работи в режим „всички метали“ и се гледа сигнала на дисплея за ВДИ и показанието в графична скала най-горе. В този режим с нагласен праг апарата е най-дълбок. Тогава той е в еднотонален режим с VCO индикация като може да се избира с бутона TONES между 4 базови тона – от нисък басов до висок. Със завъртане на дясно се минава в режим на дискриминация, за отхърляне на желязото нормалното стойност е 40. Тази стойност се появява в долната лява част на дисплея която е определена за системна информация която се появява в зависимост какво настройваме в момента.
•   Стрелка надолу, стрелка нагоре, GND GRAB – бутони за настройване на земния баланс. Със стрелките се извършва ръчно грундиране до изчезване на индикация нагоре или надолу в долната лява част на дисплея. С бутона GND GRAB се извършва полуавтоматинчо грундиране с „помпене“ на апарата. При грундирането в долната дясна част на дисплея се извежда оперативна информация за текущото положение на грунд баланса изразено с цифри. За нормална почва общо взето се счита стойност 50
•   Бутон FREQ – настройка на работната честота на прибора. Използва се при поява на електромагнитни смущения от общ характер, или от други работещи металдетектори. С промяна на работната честота в повечето случаи се избягва намаляване на общата чувствителност на апарата.
•   Бутон TONES – в режим АТ се избира нивото на базовия тон, в режим DISC  се избира между 1,2,3, или 4 тона. Апарата по подразбиране е настроен в режим на дискриминация да работи в три тонален режим.
•   Бутон NOTCH – рядко използване функция от българските търсачи за изрязване на определена част от скалата на ВДИ. Съветвам ви да не го използвате.
•   Бутон PinPoint – псевдо статистичен режим за точно локализиране на сигнала. При натискането му в централната част на дисплея на мястото на ВДИ показанието се появява вероятната дълбочина в инчове. За дребни сигнали като монети индикацията е доста вярна. Трябва да се има предвид че при продължително натиснат бутон, примерно повече от 10 секунди се получава дрифт на елктрониката.

Цифров дисплей

В горната лява част е показнието за нивото на батерията. Технетикс Омега 8000 се захранва от една батерия от 9 волта, когато остане една чертичка остава много малко малко време за работа след което апарата се изключва автоматично. С една батерия може да се работи  10 – 15 часа в зависимост от качеството на батерията и дали се използват слушалки.

В горната дясна част е показанието за нивото на железни окиси в почвата.

В средата е голямата дъгообразна скала с графично показание за сигнала. Означенията са съобразени с американските потребители. Лично аз го наблюдавам  като един вид стрелка в комбинация с показанието на ВДИ.
Под него е малка дъгообразна скала за нивото на сигнала. При големи предмети в близост до сондата излиза съобщение за претоварване.

Долно централно показание – ВДИ показание, във режим PinPoint излиза дълбочината в инчове.

Долна дясна част – оперативна информация за текущата настройка и показание за нивото на момента настройка на грунд баланса.

 Долна лява част – GROUND ERROR - много важно показание за грешка в грунд баланса. Това е опция която липсва при други металдетектори, много полезно нещо което е хубаво непрекъснато да се наблюдава при работа в сложни нееднородни почви. Чрез непрекъснато му следене оператора винаги може да направи донастройка на грунда, и по този начин ще е сигурен че апарата работи оптимално на максимални възможности! За апарат без реален аутотрак режим това е страшно полезна функция, препоръчвам непрекъснато да се наблюдава.

imperio:
Апарата при доставката. Конструкцията се разглабя на три части, за транспорт е подходяща малко по-голяма раница




Много интересно решение за буксите за слушалките. Край с преходниците, може да се използват всякакви слушалки тъй като апарата има малък и голям жак:




Комплекта сонди - оригинална концентрична елипса и допълнителната 11 инчова DD.




Ремъка за подлакетника е опционален аксесоар но се доставя от Мдетекторс в стандартния комплект:




Първата пара извадена с апарата - медна монета с диаметър около 30 мм която излезе на двайсетина сантиметра, виждат се настройките на апарата - чувствителност на максимум, режим на дискриминация.




По време на първия излет извадих общо 15-тина сигнала, включително още две монети освен голямата медна. Втората монета беше 10 грама сребърна България - 2 лева от 1882 г. Тоя апарат ще е късметлийски, добра поличба е на първия излет да се извади бяла пара.




Двете по-интересни монети:

TRAKER:
Да ти е 4естита новата придобивка imperio,нека дълго да те радва и много цвят да ти докарва  :)

imperio:
Аз на модели не робувам но тая машинка ми допада. Ще я ползвам за основен апарат заедно с някой от новите микрони. После ще допиша още неща за работата и.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия