Ето една схема Tesoro Eldorado:
http://rta.ucoz.ua/load/metaloshukachi/metaloshukachi/metaloshukach_tesoro_eldorado/38-1-0-124Металотърсач "Тесоро Елдорадо"
Режими на работа:
- статично търсене на всички метали
- дискриминация без прагов фон
Спецификация:
- Принципът на действие е индуктивно баланс
- Работна честота, kHz 8-10kHz
- Динамичен режим на работа
- Прецизният режим на откриване (Pin-Point) е статичен
- Захранване 12V
- Има контрол на нивото на чувствителност
- Има контрол на праговия тон
- Отстройването от земята е (ръчно)
Дълбочина на засичане във въздуха със сензор DD-250mm В земята устройството вижда цели почти по същия начин, както във въздуха.
- монети 25мм - около 30см
- златен пръстен - 25см
- каска 100-120см
- максимална дълбочина 150см
- Консумационен ток:
- Без звук на около 30mA
Изработка на сондата
Вземаме черупката, фиксираме уплътнението в отвора на правилното място и монтираме кабела, прозвъняваме кабела и маркираме краищата.
След това навиваме намотките. DD сензорът е направен по същия принцип, както при всички апарати.
TX - предавателна намотка 100 навивки 0,27
RX - приемна намотка 106 навивки 0,27 емайлиран проводник за намотка.
Намотките след навиване се увиват плътно с конец и са импрегнират с лак.
След изсушаване увийте плътно с тиксо (изолирбанд) по цялата обиколка. Отгоре се екранира с фолио, като между края и началото на фолиото трябва да има празнина от 1 см непокрита от него, за да се избегне навивка на късо съединение.
Намотките могат да бъдат екранирани с графит, за това смесваме графит с нитролак 1: 1 и го покриваме с равномерен слой върху 0,4 калайдисана медна тел, навита на намотка (без празнини), свързваме проводника към екрана на кабела.
Поставяме ги в черупката, свързваме и грубо привеждаме намотките в баланс, трябва да има двоен звуков сигнал на ферита, единичен звуков сигнал върху монетата, ако напротив, сменяме изводите на приемащата намотка. Всяка една от бобините се настройва на честота отделно, не трябва да има метални предмети наблизо!!! Намотките се настройват с приставка за измерване на резонанс. Свързваме я към платката на Eldorado успоредно с предавателната намотка и измерваме честотата, след което с RX бобината и избрания кондер постигаме честота с 600 Hz по-висока от това, което се случи в TX.
След като подберем резонанса, сглобяваме сондата заедно и проверяваме дали устройството вижда цялата VDI скала от алуминиево фолио до мед, ако устройството не вижда цялата скала, тогава избираме капацитета на резонансния кондензатор в RX веригата с стъпки от 0,5-1nf в една или друга посока, така че в момента, в който устройството ще види фолио и мед на минимум дискрим и когато дискът бъде навит, цялата скала ще бъде изрязана на свой ред.
Накрая привеждаме намотките до нула, като фиксираме всичко с горещо лепило. След това, за да улесним намотката, залепваме празнините с парчета пяна, пяната седи върху горещо лепило, в противен случай ще изскочи след изливането на намотката.
Изсипете първия слой епоксидна смола, без да добавяте 2-3 мм отгоре
Запълваме втория слой смола с цвят. Като цвят анилиновото багрило е много подходящо за боядисване на тъкани, прахът се предлага в различни цветове и струва стотинка. Първо трябва боята да се смеси с втвърдителя, след това се добавя втвърдителя към смолата, багрилото няма да се разтвори веднага в смолата.
Когато дискримното копче е настроено на минимум, устройството трябва да размахва всички цветни метали, при завъртане на дискрима всички метали трябва да се режат, за да се медни, медта не трябва да се реже, ако устройството работи по този начин, тогава е конфигуриран правилно. Скалата на дискрим трябва да бъде избрана по такъв начин, че да се вмести напълно в пълен завъртане на дискримното копче, това става чрез избиране на c10. Когато капацитетът намалява, скалата се разтяга и обратно.
В заключение искам да кажа за кабела, той има 4 проводника в общ екран, два проводника към предавателната намотка и два към приемната намотка, екранът към тялото.
Автор: cerber