Forum > Търсене на монети
Къде най-често се срещат монети ?
stilian:
Здравейте колеги !!! Винаги ми е било интересно къде най - често се срещат рисмки монети ??? Четох много но не намерих много информация . Имам и още един въпрос Както знаем Римската империя е просъществувала много векове и през това цялото време когато дойде нов император старите монети спират ли се от употреба и се дават да се направят нови или продължават да функционират . Ще се радвам да чуя и за двата въпроса по нещо . Благодаря !!!
vvarbanov:
Най много римски монети се намират на римските селища и крепости. Монетите не се изземват от обръщение при новия император.Вървят на пазара докато се изтъркат.Понякога се контрамаркират или са им поставят сарафски знаци и сигли за да знаят намаленото тегло и пробата.
Обаче тъй като има инфлация, среброто в денарите намалява през годините. Така новите монети които са с по малко сребро изтласкват старите от пазара. Населението ги трезорира.Това е законът на Гришам.
https://en.wikipedia.org/wiki/Gresham%27s_law
Понякога в Рим се е прилагало посмъртното наказание Damnatio memoriae проклятие на паметта. Образи, имена ,статуи и др. са били изтривани или унищожавани. Срещат се монети на които имената или образите на тях за повредени или заличени.
https://www.forumancientcoins.com/numiswiki/view.asp?key=damnatio%20memoriae
https://www.forumancientcoins.com/catalog/roman-and-greek-coins.asp?vpar=1693&pos=2&sold=1
maas7eer:
https://www.otizvora.com/2009/03/240/zakonat-na-gresham-i-balgarskite-za/
imperio:
Има и едно друго нещо. По време на римската империя паричното обръщение е било силно развито. С едни и същи монети можеш да купиш дадена стока както в Сирия, така и в днешна Англия. Сиреч , парично - стоковия обмен е ставал с пари, с монети . И доста по-малко със стока срещу стока. Освен това монетите са били средство за пропаганда. Всеки новоиздигнат император като първа задача е сякъл пари за да рекламира мутрата си. По тая причина джобовете на народа са били пълни с монети. За селища и крепости ясно че се намират, но се намират и на най-затънтени баири и долове, по протежение на пътища и т.н. Тогава не е имало хартиени банкноти нито кредитни карти. Само пари в брой. Спира някой пътник да почива край пътя на сянка и изтърсва кесията от джоба. Или пък някакви дребни монети. След 2000 години идваме ние с апаратите и ги търсим. За укритите находки пък е ясна работата - земята е била някогашната банка. Е, вярно че няма лихви, но пък и не може да фалира :) . Малко елементарно звучи но така общо взето стоят нещата.
stilian:
Благодаря за всички отговори наистина много интересно !!!
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия