0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Aз имам чувството ,че археолозите нищо не знаят и не искат да работят с нас търсачите ,а по нашите боклучета, които намираме ,може да се състави мозайката ,кой е живял и кога , кой се е бил и т. н.,а и от колко време се дъвче темата за нов закон ,за да бъдат и двете страни доволни, а не да пътува всичко към чужбина - и нищо засега.И при нас се шушука .че в прохода на с.Пролаз е била тази битка под крепоста,,МИСИОНИС",но това само да искат пари за проучване......
Ехее, 1300 златни коруби , това си е около 5 кг ,ако не греша. Голяма находка ! Много жалко че не се знае кой е последния император, ако е Никифор, от онази битка са.
Битката при Клокотница също е забулена в "мъгла".
'Битката при върбишкия проход никой няма точна идея къде е била.В изворите просто пише че император Никифор поел по най краткия път за Константинопол.'Източниците за битката са два - на Теофан Изповедник и Анонимния ватикански разказ. В нито един от тях не пише ,че са тръгнали веднага обратно по най-краткия път. Напротив, във Ватиканския се казва , че са тръгнали към Сердика и битката е станала две седмици след като тръгнали от Крумовия "Аул". Още пише ,че били стигнали " Средата на България".Златарски е познавал само източника на Теофан. Анонимния разказ е намерен година след смъртта му.Наскоро научих ,за мое голямо изумление, че Паисий Хилендарски е посочил точно мястото на битката - Село Сломер, Великотърновско. в История Славянобългарская. Цял ден ходих като ударен с мокър парцал . После разбрах каква е работата. Той е взаимствал това от Мауро Урбини, историята е много дълга... с други думи, стрелката към Горна Оряховица ми се струва по-вероятна, но това се само догадки, разбира се.
Да ама и двата извора говорят че Крум преградил пътя на ромеите с дървени прегради.Даже в единия пише за клисури планини хълмове река и тнт.Това нема как да стане на равно място, по простата причина че е .....равно.Нема смисъл от прегради.Ако приемем че Никифор е тръгнал в тая посока, по логично ми звучи да е около Мисионис/Крумово кале.Там си има и река и проход.
Че Крум е направил прегради и засеки по баирите звучи напълно логично. Няма спор. Ама лагер на калабалък народ с плячка и обоз трябва да е бил на равно. Може византийците да са го вдигнали преди входа на някой проход в близост до някоя стара българска фортификация изградена за да го пази. В тила на фортификацията, а не от към нейния фронт. Като видели зор драпнали да я преминат и тогава почнало търкалянето в рова както го описват.