Автор Тема: Права и задължения на търсача според ЗКН и НК - развенчаване на митове  (Прочетена 32639 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Джони

• Ветеран
  • Публикации: 1391
  • Таен агент с АКА Сигнум MFT
Включвайте се , колеги, няма да се сетя сама за всичко.
А съм сигурна, че тук има и археолози, вероятно и полицаи.
Може би и някой адвокат.
Аз не се чувствам всезнаеща, сигурно и други има какво да кажат по отношение на ЗКН и НК.
Ще четем с удоволствие.
Монетата винаги има две страни.

Неактивен Лефтер

• Напреднал потребител
  • Публикации: 186
Що е то недвижим арх.обект/културна ценност,и каква е охраняемата му зона.
Прочетете :
Наредба N2 06.04.2011
НаредбаN12 21.11.2012,и по точно,чл.12ал.1т.2, и чл.13ал.7,
и тогаз да коментираме сериозно!

Неактивен Джони

• Ветеран
Що е то недвижим арх.обект/културна ценност,и каква е охраняемата му зона.
Прочетете :
Наредба N2 06.04.2011
НаредбаN12 21.11.2012,и по точно,чл.12ал.1т.2, и чл.13ал.7,
и тогаз да коментираме сериозно!
Да, тях щях да цитирам, и още няколко документа.
Наретбата за археологическата карта не ни касае много, защото дъстъп пълен няма да имаме.
Сайтът е разделен на научно направление и обществено направление. Във общественото направление ще има част  нормативно призната за съдебни производства, но ми се струва, че и тя няма да е достъпна. И накрая ще има една съвсем малка част - общодостъпна. То и сега я има, вероятно все още непълна, но е едно голямо нищо. Ето линк: https://portal.ariadne-infrastructure.eu/ От наретбата, която посочваш  и аз четох днес, ми става ясно, че освен липса на свободен достъп, май няма да можем и платени справки да искаме, защото е упоменато кога се дават.
В разни статии прочетох, че ще има интегриране с кадастралните регистри, които вече ще са общодостъпни и с безплатни справки, но дали това ще ни върши работа, нямам идея.
С две думи - тая карта я забравете. Поредният мит, че ще е общодостъпна.
Не ми е ясно как искат да спазваме закона като не ни дават информация, но явно това е част от играта на котки и мишки.
П.п.: Сега влизах в сайта на Федерацията, за да търся списъците, които навремето си играхме да вадим за археологическите обекти по области от държавен вестник. Не ги открих. Барем това можеха да оставят общодостъпно.... Те вършеха известна работа донякъде. Не знам аз дали не ги запазих  в компютъра си, ако ги открия, ще ги пусна в отделна тема. Ако не- здраве да е.
« Последна редакция: Ноември 03, 2018, 10:57:34 pm от Джони »

Неактивен Лефтер

• Напреднал потребител
Ей тука ти е голямата грешка.Докато някои,само се оплакват,други се борят!
Достъпа до АИС АКБ, е ограничен от чл.16 ал.2,който е противозаконен,демек на ЗДОИ.
Обаче миналата година подадох заявление съгл.ЗДОИ, за списък на арх.обекти,за областа в която живея,и са почнаха дела.Резултата ще е ясен догодина демември!
Джони,ако имаш интерес,влез в сайта на Адм.съд Бургас,и прочети дело 1618/2017г.

Неактивен Джони

• Ветеран
Ей тука ти е голямата грешка.Докато някои,само се оплакват,други се борят!
Достъпа до АИС АКБ, е ограничен от чл.16 ал.2,който е противозаконен,демек на ЗДОИ.
Обаче миналата година подадох заявление съгл.ЗДОИ, за списък на арх.обекти,за областа в която живея,и са почнаха дела.Резултата ще е ясен догодина демември!
Джони,ако имаш интерес,влез в сайта на Адм.съд Бургас,и прочети дело 1618/2017г.
Ееее, аз казах, че не съм всезнаеща.
Пожелавам ти искрено успех!
Я кажи къде пише, че е противозаконен? Свален ли, има ли по-нова наретба или ти си решил да го сваляш?
Че е лишаване от право на информация и на мен ми е ясно, ама кво от туй, че ми е ясно....До закона за правата за информация не стигнах.  ;D
А и мен не ме брой към тия, които се оплакват, точно мене недей, че.... бела. ;D Никога не съм се оплаквала. А това, че съм вече самостойна бойна единица, си е избор, за който изобщо не съжалявам, напротив.
Той ЗКН е и противоконституционен, ама.... някой да се пребори?
« Последна редакция: Ноември 03, 2018, 11:16:58 pm от Джони »

Неактивен vvarbanov

• Ветеран
  • Публикации: 1239
  • Вар Баний
Колежке Джони,радвам се че четеш законите ,и се опитваш да ги анализираш и тълкуваш.Съгласно чл.208 от НК,излиза че,самото търсене на съкровище,не е престъпление,а се преследва необявяването му на власта,след неговото намиране.
Затова,като ме спрат полицаите им казвам че търся укрити пари по данни,което не е престъпление по закон.Тъй като парите са турски лири и наполеони,тоест не са културни цености,и не ги търся на арх.обект,не нарушавам разпоредбите на ЗКН,нито чл.277а от НК.
И толкоз,тръгвам си по живо и здраво.Естествено гарантирам,че,ако го намеря,ще го предам в милицията(най-добре с адвокат и златар),и ще чакам 25% от стойноста му,съгл.чл.91 от закона за собственоста.

Джони ги знае.Трябва ти да почнеш да четеш законите.За сега не се опитвай да анализираш и тълкуваш, докато не се запознаеш с тях.

Не може да търсиш съкровища дето ти скимне във защитените територии,  национален парк, природни забележителности, природен парк,поддържан резерват и защитена местност

Ако те хванат че търсиш и копаш на защитена територия , няма да гледат, че не си на арх. обект и не нарушаваш разпоредбите на ЗКН, нито чл.277 от НК .Пък ти им разправяй, че търсиш турски лири и наполеони.Хич даже не ги интересува дали са КЦ.

ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕ И РЕЖИМ НА ОПАЗВАНЕ И ПОЛЗВАНЕ НА ЗАЩИТЕНИТЕ ТЕРИТОРИИ

Раздел I.
Резервати
Чл. 17. (1) В резерватите се забраняват всякакви дейности, с изключение на:
1. тяхната охрана;
2. посещения с научна цел;
3. преминаването на хора по маркирани пътеки, включително с образователна цел;
4. събиране на семенен материал, диви растения и животни с научна цел или за възстановяването им на други места в количества, начини и време, изключващи нарушения в екосистемите.
5. (нова - ДВ, бр. 28 от 2000 г., изм. - ДВ, бр. 77 от 2002 г.) потушаване на пожари и санитарни мероприятия в горите, увредени вследствие на природни бедствия и каламитети.
 В този линк е описан режима и в другите защитени територии: https://lex.bg/index.php/laws/ldoc/2134445060

УПРАВЛЕНИЕ И ОХРАНА НА ЗАЩИТЕНИТЕ ТЕРИТОРИИ

Раздел III.
Охрана
Чл. 70. (1) (Предишен текст на чл. 70 - ДВ, бр. 28 от 2000 г.) Служителите от парковата охрана в поверените им райони:
1. охраняват горите, земите и водните площи от незаконни ползвания и дейности;
2. следят за спазването на режима в защитените територии, определен със заповедта за обявяване и с плана за управление;
3. проверяват всички документи, разрешаващи ползвания, дейности и движение в защитената територия
.............
 10. поддържат връзка и взаимодействие с органите на Планинската контролно-спасителна служба, противопожарната охрана и Министерството на вътрешните работи;
12. извършват дейности, свързани с мониторинга върху качествата на компонентите на околната среда;
13. съставят актове за констатирани нарушения;
14. задържат вещите, предмет на нарушение, както и вещите, които са послужили за неговото извършване.
(2) (Нова - ДВ, бр. 28 от 2000 г.) Служителите по ал. 1 могат да спират и проверяват превозните средства, транспортиращи дървени материали, горски и земеделски продукти и други в защитената територия, в прилежащите населени места и техните землища.
(3) (Нова - ДВ, бр. 28 от 2000 г.) Органите на Министерството на вътрешните работи са задължени да оказват съдействие при проверките по ал. 2.
АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

Раздел I.
Принудителни административни мерки
Чл. 78. За предотвратяване и преустановяване на административните нарушения по този закон и на вредните последици от тях компетентните органи или упълномощени от тях лица налагат принудителни административни мерки по реда на чл. 79.
Административни нарушения и наказания
Чл. 81. (1) Наказва се с глоба от 500 до 5000 лв. физическо лице, което:
1. осъществява дейност в защитена територия в нарушение на режима, определен с този закон, в заповедта за обявяване или в утвърдени планове и проекти по глава четвърта;
2. осъществява дейност в защитена територия без разрешение или съгласуване, предвидено в този закон.
 ...........
(3) В маловажни случаи по ал. 1 глобата е от 5 до 100 лв.

Чл. 84. (1) Вещите - предмет на нарушение, и вещите, послужили за неговото извършване в защитени територии - изключителна държавна собственост, се отнемат в полза на държавата.

Значи ще те глобят по живо по здраво, че на това отгоре, ще ти вземат металотърсача и лопатата.За колата не съм сигурен.

« Последна редакция: Ноември 04, 2018, 08:10:16 am от vvarbanov »
Най добрия приятел на иманяра е лопата.

Неактивен Лефтер

• Напреднал потребител
Че кой казва,че трябва да са навреш в защитена територия?Има сложени табели,с границите на резервата и защ.територия,и просто не влизаш.
А все пак,ако решиш да рискуваш,ползвай само багети,нека ги вземат.
Обаче практиката ми е показала,че горската охрана са запалени иманяри.Все като срещна някой,ме води да проверим няколко места.Кво да правят хората,заплатите малки.

Неактивен vvarbanov

• Ветеран
  • Вар Баний
Ако намериш часовник на тракторист си длъжен да го занесеш в общината,и да не го занесеш,поне не е наказуемо.

Е не мога да разбера!
Постоянно съветваш колегите да четат и анализират законите, а пък ти самия проявяваш  функционална неграмотност.Как може да твърдиш, че ако не предадеш часовника не е наказуемо?

Чл. 207. (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г., попр. - ДВ, бр. 31 от 1982 г., изм. - ДВ, бр. 10 от 1993 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 92 от 2002 г.) Който намери чужда движима вещ и в продължение на една седмица не съобщи за нея на собственика, на властта или на този, който я е загубил, се наказва с глоба от сто до триста лева.
(2) Същото наказание се налага и на този, който противозаконно присвои чужда вещ, която е попаднала у него случайно или по погрешка.

Ето същия ден вчера ( 3 ноември)когато си написал това за часовника, Джони е постнала  какво те очаква когато намериш чужда вещ и не я предадеш.Ти четеш ли какво пише в темата, и ако четеш разбираш ли го?

Неактивен Лефтер

• Напреднал потребител
Часовника може и да съм го намерил,може и да съм го купил,от некой циганин.Въпрос на доказване.
Мисля че идеята беше да се представят законите,и следващите наказания,за да може всеки да прецени,какво ще е поведението му практикувайки хобито или дейноста металдетектинг.Щото за някои е хоби,а други искат пари да спечелят.Нека всеки си направи сметката,ако нарушава законите и разпоредбите,какво следва,и струва ли си риска!
Ай стига толкоз от мен!Който чел,чел.Кой разбрал,разбрал!!! 8) 8) 8)

Неактивен vvarbanov

• Ветеран
  • Вар Баний
Че кой казва,че трябва да са навреш в защитена територия?
Още един път!Ето къде си написал, че може да търсиш турски лири, ако не си на арх.обект.Никъде не споменаваш, че не може да ги търсиш тия лири в защитените територии.
Колежке Джони,радвам се че четеш законите ,и се опитваш да ги анализираш и тълкуваш.Съгласно чл.208 от НК,излиза че,самото търсене на съкровище,не е престъпление,а се преследва необявяването му на власта,след неговото намиране.
Затова,като ме спрат полицаите им казвам че търся укрити пари по данни,което не е престъпление по закон.Тъй като парите са турски лири и наполеони,тоест не са културни цености,и не ги търся на арх.обект,не нарушавам разпоредбите на ЗКН,нито чл.277а от НК.
И толкоз,тръгвам си по живо и здраво.
Естествено гарантирам,че,ако го намеря,ще го предам в милицията(най-добре с адвокат и златар),и ще чакам 25% от стойноста му,съгл.чл.91 от закона за собственоста.

Нали не някой друг, а ти си написал това?Има ли някъде дума за защитени територии.Никъде не си ги изключил от местата където може да се търси.Според написаното от теб, не може да търсиш само на арх. обекти, като не нарушаваш и разпоредбите на ЗКН,нито чл.277а от НК

Ти разбираш ли какво пишеш или трябва да ти се обяснява?Значи можеш да разчиташ обикновенни изречения, но не можеш да ги осмисляш. Точно това се нарича функционална неграмотност. 
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D1%83%D0%BD%D0%BA%D1%86%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B0_%D0%BD%D0%B5%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%BC%D0%BE%D1%82%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82

Неактивен vvarbanov

• Ветеран
  • Вар Баний
Часовника може и да съм го намерил,може и да съм го купил,от некой циганин.Въпрос на доказване.

Ти сам казваш, "Ако намериш часовник на тракторист си длъжен да го занесеш в общината,и да не го занесеш,поне не е наказуемо."
 И казваш че не подлежиш на наказание в тоя случай.Ти говориш точно за този случай, не става въпрос дали си го купил от някой.Казваш АКО НАМЕРИШ. а не КУПИШ!!!

Който чел,чел.Кой разбрал,разбрал!!! 8) 8) 8)
Аз разбирам, но ти разбираш ли?
Опитай се да мислиш!Не вярвам, положението да е чак толкова безнадеждно.

Неактивен Джони

• Ветеран
Малко за границите на археологическите обекти.
Най-общо казано са единични и групови.
Когато придобият статут на Културни ценности са със световно, национално или местно значение. Движими или недвижими.
Тези със световно значение автоматично стават резервати.
Когато придобият статут на културни ценности попадат и в ресора на Закона за защитените територии и им се определят охранителни зони..
Интересно е, че не е разписано изрично тези с местно значение /каквито са нивите с керамика и селища/ да имат охранителна зона, но с едно изречение ги правят такива.
"Защитени територии са и археологическите обекти, намиращи се в земните пластове, на тяхната повърхност, на сушата или под вода."
Каква е разликата между охранителна и защитена зона ми е трудно да отговоря.
"(7) За единична археологическа НКЦ в случаите по ал. 5 за охранителна зона се приема територията, заключена в контур, отдалечен на 50 м от границите на културната ценност."
Горното изречение го отнасям автоматично към могилите.
За останалите граници на археологическия обект се възприемат границите на имота по кадастрална карта, когато не са изрично определени.Обикновено това са черните пътища, разделящи нивите. А охранителна зона съседните имоти.
Нивите, в които има археологически обекти също са с особен статут, нищо, че са земеделска земя. На собствениците е забранено да извършват дълбока оран или засаждане на дървета.
Това по закон.
Навремето, през 80-те години беше практика студентите по археология в лятната си ваканция да правят теренни обхождания. Тогава са събрани основните данни за селищата по нивите, които после бяха публикувани в Държавен вестник. В повечето случаи баха описани с имена на местности и отстояния в километри от населените места, а в повечето случаи границите не бяха посочени. Мисля, че има резон, както казва колегата Лефтер, и сега да се затрудняват за определянето на точните граници. Отделно много ниви с керамика са пропуснати или само са споменати без да са определени като селища от конкретен период.

Стигаме до същия извод: има ли следи от минали епохи, металедетектингът е забранен по закон.
Дали и как ще го спазвате, решавате вие.

Аз не бих работила в близост до могила посред бял ден. Дори и наоколо да няма селище. Могилите са отбелязани във всички карти, знаят се, дори и тези видимо заличени от земделска обработка...
А в нивите с керамика - ще ми се да съм поне в  съседната нива, ако наоколо има полиция.
На всички ни е ясно, че археологическият материал в нивите се поврежда, но тия са решили да ни забранят да го спасим.

И един лек съвет: когато ви играят на доброто и лошото ченге, и уж покрай другото ви попитат дълбок ли ви е апарата, не си и помисляйте да се правите на велики, че имате прекрасен апарат. В нивите апаратите работят на 20 см и това е хем истината, хем ще ви спести главоболия, защото не бихте могли да разрушите слоя, който е по-дълбок от този на обработката със земеделска техника.

Щеше да е много по-лесно, ако изрично бяха определили къде не можем да работим, да сложат по една табелка ....
Но такова е положението.

« Последна редакция: Ноември 04, 2018, 10:13:30 am от Джони »

Неактивен Джони

• Ветеран
И едно допълнение кам границите на археологическите обекти.
Освен археологическите обекти в Закона за защитените територии има и един куп други места, където много дейности са забранени. В някоии от териториите е разрешено единствено преминаването по туристически пътеки.
С това също трябва да се соъбразявате. Имаме случаи на колеги, които са задържани само защото са в природен резерват, без там да има археологически обекти.
Това е много дълга тема.
Ето тук има някакви списъци със защитени територии, може да си ги погледнете по места.
https://eea.government.bg/zpo/bg/index_download.jsp

Неактивен Джони

• Ветеран
Искам да разгледам една ситуация от личната си гледна точка.
Можи би най-обичайната  при работа с металотърсач и полиция на място.
Понеже археологическите обекти не са обозначени има голяма вероятност да попадна в нива, където има следи от минали епохи- керамика, ломени камъни, без да знам предварително, че това е археологически обект или културна ценност.
Какво бих направила, ако ми направят проверка.
Имайте предвид, че заради мигрантите все по-често ще срещаме полиция извън населените места.
Първо, видя ли керамиката, би трябвало да изключа металотърсача.
Второ, да напусна нивата. При всички случаи е най-добре да ме срещнат до колата с изключен металотърсач.
Това, че не знам, че мястото е археологически обект не ме оневинява в никакъв случай, затова, ако ми кажат, че е археологически обект, бих обяснила, че нямам достъп до археологическата карта на България и няма как да знам, че е такъв, но щом съм видяла керамиката, съм изключила веднага апарата.В собствените си раойни знаем къде са тези места, но, ако мръдна в друга област, няма как да знам. Ще обясня, че имам намерение да уведомя най-близкия музей, че на това място съм видяла следи от минали епохи.
Ако случайно съм намерила нещо, което прилича на културна ценност, ще го върна в нивата, надявам се преди да дойде полиция. И не бих държала в МПС-то нищо намерено през деня, по-добре да е в мен.
Това/да го върна в нивата/ също е противозаконно, но понеже сме поставени в неравностойна ситуация.... нямаме много избор.
В крайна сметка, това че съм намерила в нивата примерно монета и съм я върнала, не пречи да уведомя музея, че там има такова нещо. Законът третира обектите с местно значение най-вече като такива за източник на информация. А и терминът в закона е "уведомявам". Никъде не пише, че това, което си открил трябва да е в джоба ти. Дори пише, че трябва да е във вида, в който си го намерил...
Полицай, който се занимава с тази материя, ми е казвал: Законът общо взето е такъв, че имаш право да търсиш, но нямаш право да намираш. /разбирайте:нямаш право да намираш културни ценности/. Това, разбира се, е преувеличено.
Но за комбинацията от металотърсач, място с керамика или следи от градежи, нещо, което има белези на културна ценност, недай Боже повече от две неща,и полиция, има една дума: главоболия.
Гледайте да си го спестявате.
Какво можем да намираме и какво следва от това - в следващия ферман.  8)
« Последна редакция: Ноември 04, 2018, 11:34:23 am от Джони »

Неактивен Джони

• Ветеран

Не може да търсиш съкровища дето ти скимне във защитените територии,  национален парк, природни забележителности, природен парк,поддържан резерват и защитена местност

Ако те хванат че търсиш и копаш на защитена територия , няма да гледат, че не си на арх. обект и не нарушаваш разпоредбите на ЗКН, нито чл.277 от НК .Пък ти им разправяй, че търсиш турски лири и наполеони.Хич даже не ги интересува дали са КЦ.

Този пост съм го пропуснала в бързината да пиша. Благодаря, Валка! Много по-добре  от мен си обяснил ситуацията със защитените територии.
Тука искам да вметна само едно изречение и да довърша мисълта ти.. В тия места/защитените територии/ не ви спасяват никакви членски карти и накакви обяснения, че търсите метеорити, злато, съкровището на Вълчан или каквато и да е друга глупост, ако сте с металотърсач.
Към всякакъв вид резервати се отнасяйте с подобаващото уважение! Няма нужда да откриват във вас културни ценности, за да ви задържат и повдигнат обвинение. И МПС-то отива курбан също.
« Последна редакция: Ноември 04, 2018, 12:19:50 pm от Джони »