Forum > Чужди детектори

Tesoro Tejon От А до Я

(1/6) > >>

__berty__:
                                                   ]



TESORO TEJON "Язовеца"




Технически спецификации:


* Производител: Tesoro Electronics, Inc. , Prescott, Arizona, USA
* Тип метал детектор: VLF
* Работна честота: 17.2 ~ 17.6 kHz
* Търсеща сонда: Монолитична
* Размери на сонди: от 5¾" до 12x10"
* Кабел: 1 метър ( 4 щифта)
* Захранване: 8 алкални батерии АА
* Тегло: 1,3 кг
Възможности:

* Двойна дискриминация (2 x ED180 ел. вериги)
* Лесен за използване "спусък" за превключване между различни режими
* Настройка за звукова честота
* Ръчен земен баланс
* Една тоналност
* Идеален за търсене на монети, реликви и метеорити

Здравейте на всички, това е първият ми пост във форума, не съм участвал в много форуми досега, ако направя някоя грешка, моля да ме извините.
Първото, което направих като влязох тук е да потърся какво са написали колегите за моето Тесоро, но не можах да открия никаква информация.
Реших да попиша малко, защото няма добра информация из българското интернет пространство, надявам се този пост да го намерите за информативен и поучителен, а не за реклама, благодаря Ви предварително.

Първото впечатление от метал детектора, е че е лек въпреки 8-те батерии и е удобен. Изглежда доста изчистен и прилича на метал детекторите от преди 20 години. Реалността е, че Тейхона (от испански - язовец) е създаден за хора, които обичат класическите апарати, без дисплей, с една тоналност. Релик машина с висока честота на работа, което означава, че стотинките или по-големите самородки няма да могат да му избягат. Не се подвеждайте от външният му вид, той наистина е един много уважаван метал детектор, който се справя с много трудни задачи, благодарение на двойната си дискриминация, дълбочина на детекция и бързина.


Първо да се запознаем с контролите на уреда. Tejon има 6 копчета и спусък намиращ се отдолу на контролната кутия.

* THRESHOLD: Прагов тон, запомнете че тази настройка работи само ако търсите в "ALL METAL".
 За настройка трябва да го завъртите по часовниковата стрелка и да чувате лек и постоянен тон, по принцип се настройва някъде между 1 или 3 часа, като си представите че кръга е часовник. Целта на праговия тон е да даде справка за да определите най-точно намерения предмет и при настройка на земния баланс. В полеви условия някои цели могат да бъдат достатъчно малки или достатъчно дълбоки, за да не могат сами да генерират аудио сигнал, като наблюдавате тона на прага обаче, вече имате лек и постоянен звуков тон, така че промените са по-лесни за разбиране. И точно заради това, THRESHOLD не трябва да е нито прекалено издут, нито прекалено лек.
* SENSITIVITY: Чувствителност. От тук се включва апарата, като го завъртите по часовниковата стрелка, ще чуете от 3 до 7 поредни сигнала, което е индикация за батериите ви. Чувствителността се използва, за да се увеличи или намали силата на операционните усилватели. Колкото по-висока е чувствителността, толкова по-дълбок и чувствителен става метал детектора. За съжаление при максимално увеличение, леко смущение може да доведе до нестабилност.
* TONE: Тон Интересно копче, рядко го има в други детектори, служи за промяна на височината на звуковите честоти, колкото по-високо го настроите, толкова по-висок и по-пищящ сигнал ще издаде апарата и обратно.  Може да бъде изключен като се завърти против часовниковата стрелка и да се включи на VCO, което е предварително зададена звукова честота.  Но да не забравим, че Tejon e с една тоналност. И на златна монета и на пирон, един и същи звук. Спасението е в дискриминацията с гореспоменатия спусък, за което ще пиша по-късно.     
* GROUND ADJUST: Земен баланс. Много важна настройка на метал детектора за постигане на максимална дълбочина и стабилност. За да я настроите да приемем, че уреда не е включен,
* SENSITIVITY на OFF.
* DISC LEVEL на ALL METAL, върти се по часовниковата стрелка и се чува едно кликване на бутона, още в самото начало. Оставя се така
* Всичко друго ще се направи след като включим апарата.
* Включваме уреда като въртим SENSITIVITY до 9-10. Threshold в 1 часа. Машината е готова за земен баланс.
* Намирате чисто място, където няма сигнали. Дърпате спусъка към вас и уреда минава в ALL METAL като става доста шумен ( чувате праговия тон - THRESHOLD).  Повдигате и отпускате метал детектора на около 15-20 см от земята. Като отпускате на земята сондата, детектора ще започне да отчита земната минерализация и ще издава един от 3-те звуци:
1) Праговия тон ще се увеличи, това е позитивен отговор - трябва да въртите копчето GROUND ADJUST към минус.
2) Праговия тон ще намали, това е негативен отговор - трябва да въртите към плюс.
3) Няма да има голяма промяна в праговия тон, това е балансиран отговор и машината е готова за търсене.
* DISC LEVEL Това е главния бутон на метал детектора, от него настройвате в какъв дискриминационен режим да работи. Забележете, че бутона може да бъде изключен, кликва като го въртите против часовниковата стрелка, като кликне преминава в режим ALL METAL, в който реално е най-дълбок, но е практически доста шумен и рядко се използва, освен за земно балансиране, същия режим се включва когато дръпнете спусъка към вас. На практика в полеви условия използвам режим малко над ALL METAL, точно след клика и детектора става много по-стабилен и навлизаме в началната фаза на дискриминация, колкото по-нагоре отиваме толкова повече ще дискриминира, но не препоръчвам да се настройва главната търсеща контрола на висока дискриминация, освен ако не е много орудено, защото това е работа на ALT DISC LEVEL.             
* ALT DISC LEVEL Втория дискриминационен бутон на Tejon, и двата ползват ED180 вериги, едни и същи са, но удобството започва при търсене в полеви условия, с помощтта и на спусъка намиращ се под контролната кутия. Като бутнем напред спусъка се вклюва дискриминацията на ALT DISC LEVEL, който го поставяте винаги по-високо в сравнение с DISC LEVEL 
Настройка на уреда за полеви условия:

След като сме се запознали с всички контроли и сме направили земния баланс сме готови да търсим.
Тук ще намерите важна информация затова как се държи Tejon и на какво да обърнем внимание.

Първото нещо е да изберем къде да поставим главния дискриминатор DISC LEVEL. Аз го поставям съвсем отгоре на ALL METAL между FOIL. Втория дискриминатор ALT DISC LEVEL би трябвало да е на по-високо, тук бих Ви посъветвал да го поставите в края на FOIL или съвсем началото на 5¢. По този начин няма да изпускате никел, но това си е напълно ваш избор, защото при силно орудена почва трябва да вдигнете и главната и алтернативната дискриминация,  а още по-добре е да пробвате ако имате различни цели къде, кое се дискриминира.
Ако пък нямате различни метали да тествате, просто копайте всеки сигнал за да "чуете" как им реагира Tejon.
Чувствителността, която ще изберем много зависи от почвата, но ако е лека почва на максимално стабилно, някъде до и след 10.
След като започнем да търсим се натъкваме на сигнал, който веднага го проверяваме като бутнем спусъка напред с втората дискриминация, ако има ясен звук, това е много добре, освен при случаите когато излиза капачка или алуминиева кутия, а ако сигнала прекъсва и е нестабилен или пък липсва означава, че дискриминацията работи перфектно, а в дупката има желязо или фолио. 
При редки случаи, големите железа могат да бъдат проблем за дискриминацията, както са и при другите марки, затова си настройвайте машината според мястото. Ако има наличност на много големи парчета желязо си настройте детектора на по-висока дискриминация, ще изгубите няколко сантиметри от дълбочината, но е по-добре от това да копаете за спорта.
Опознавате на звуците и особеностите на Tejon изисква време, понякога най-малкото пукане или пръщене могат да определят дали си струва да копаеш или не. Железните предмети имат много специфичен звук, не е мек и ясен с приятни краища сигнал, както е при монетите, ами е твърд и крякащ. Tejon има характер и като му свикнете ще му се доверявате винаги.

Надявам се да съм бил полезен на колегите от форума, благодаря Ви.
Пожелания за успех и велики открития.

vanbg:
Браво колега , много добро представяне направи на този детектор. Информацията ще е полезна за бъдещи и настоящи собственици на модела.
Успех и на теб.

imperio:
Поради труда който е положил колегата, правим темата "важна" за да седи закачена най-отгоре в темите в раздела.

lz2dun:
Може ли малко по-подробно за "никела" и къде се намира на скалата ALT DISC LEVEL ?

__berty__:

--- Цитат на: lz2dun в Декември 12, 2017, 06:06:28 pm ---Може ли малко по-подробно за "никела" и къде се намира на скалата ALT DISC LEVEL ?

--- Край на цитат ---
Ще направя тест и ще ви пиша, но от самия производител дори споменават, че винаги има някаква разлика между машините, някои го дискриминират в края на 5¢ преди чертичката,  а други съвсем след нея. В България нямаме чиста никелова монета, а смес от мед и никел, така че с български монети теста ще бъде неуместен.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия