Forum > Схеми и инженерни решения
Идеи нови/стари за металотърсачи...
Mehmed Kurusiulejman:
--- Цитат на: Vladislav в Юли 26, 2017, 06:05:33 pm ---Здравейте, Благодаря на колегата за подсказката
Отварям Тема за Идеи и за да не съм празнословен, ще ви кажа едната моя идея.
Всеки металотърсач на приемната бобина входа има усилвател с ОУ изпълнен с фиксиран коефициент на усилване, обаче ако имаме много слаб сигнал от дълбоока цел, трябва да усилим повече, обратно ако имаме по-силен сигнал от плитка цел трябва да усилим по-малко, за да не се нарушава работата на следващите блокове от металотърсача, които обработват сигнала.
Затова предлагам да се въведе АРУ (Автоматично Регулиране на Усилването) на входния усилвател, система с ООВ по усилване, която да регулира усилването на входното усилвателно стъпало усилващо сигнала от приемната бобина.
В металотърсачите изпълнени на принципа IB, входния сигнал е до 200 миливолта при зле балансирана антена нормално 20-30 миливолта при фабрично произведени антени. Усилва се 100 пъти входния сигнал от приемната бобина до 2-3 волта амплитуда на изхода на усилвателното стъпало и се подава на следващите модули в схемата на металотърсача.
Моята идея е да се въведе АРУ (ООВ по усилване) и да се регулира усилването, ако е малко да се увеличава усилването, ако е много да се намалява, като условието е на изхода да имаме винаги входен сигнал с желаната амплитуда 2-3V max необходима за правилната работа на следващия модул от схемата - Синхронния Детектор.
Сега положението е следното металотърсача е с входно стъпало с фиксирано усилване при плитки цели сигнала е добър при дълбооки цели сигнала отслабва драстично на 6 шеста степен от разстоянието до целта зависи силата на приетия сигнал. а ние не регулираме усилването така при мека почва (без минерализация) пропускаме дълбоките цели, които с добавяне на АРУ система на входния усилвател бихме доловили.
--- Край на цитат ---
Хубаво си я подхванал темата . Но доколкото знам от опит , металотърсачите хващат много сигнали , например от високото напрежение наблизо , да кажем и нежелани сигнали на орудено , което ще рече , че според идеята ти , трябва на входа на всеки детектор да има селективен усилвател , който " да заглушава " непотребните сигнали и "да пропуска" само сигнала , който желаеш ... Има начин , това се осъществява в самата търсеща сонда , може да се управлява с микроконтолер . За целта се добавят нови бобини извън тези , които са в самата търсеща сонда . Те имат различна форма и размери от бобините на основната сонда и броят им може да се мени според вида на апарата и вида на търсещата сонда !... Май написах повече , отколкото трябваше !...
Vladislav:
--- Цитат на: lz2dun в Юли 26, 2017, 08:11:45 pm ---Сигнала след входния усилвател има две компоненти - амплитуда и фаза. Като сложим АРУ, ще имаме постоянна амплитуда и ни остава само фазата като информация за обекта. Ако елиминираме и фазата с друг гениален трик, спокойно ще си "търкаме" с машините - няма да "гъкнат" при никакъв метал :D :D :D!
--- Край на цитат ---
/*Модерни металотърсачи се конструират и по метода на "фазовия ъгъл". Осцилатор на много ниска честота (VLF) управлява един кръг, свързан към него чрез буферна част (НЧУ), която гарантира стабилност на честотата от осцилатора, независимо от параметрите на кръга (извън резонанс).
Усилвател, към който е свързан друг кръг, създава кръгова вълна ω с честота, равна на тази на осцилатора. За получаване на още една кръгова вълна, осцилаторът се свързва също към усилвател. Когато системата от двата балансирани кръга (IB), оформена като датчик, се доближи до метал, фазовата разлика между двете кръгови вълни, в зависимост от вида на метала, се изменя. Това изменение лесно може да се преобразува в импулс и съответно порпорционално напрежение за индициране. Така например, полученият импулс може да се преобразува в честота за кодово отчитане на резултата (червен цвят за немагнитни и зелен - за магнитни метали), а също и цифрова величина (VDI), показваща дълбочината и размера на находката. Тези идеи се реализират лесно с помоща цифровата електроника. Земният ефект при много ниска честота дава много по-малки изменения при доближаване или отдалечаване на кръга от земната повърхност. Чуствителността, при пълно подтискане на смущенията, позволява откриване на монета от десет стотинки на разстояние 250-300мм.
к.т.н. инж. Илия Кънчев
инж. Константин Щерев
Варна, 1993г.*/
Метода на "фазовата разлика" ми споделиха апокрифно тайно през 80-десетте години когато даваха филма извънземното E.T., гледах металотърсачите във филма и питах правилния човек, казаха ми американските били много напреднали с фазова разлика военни т.е. засекретени. а имало и Импулсни ама за тях пък въобще никаква информация не ми дадоха само че били най-суперски, като извънземна техника за 80-те години говорим.
c2h5oh:
ДА .... Детекторите индуктивен баланс правят отчитане на целта поради промяна на фазовия ъгъл. Входния усилен сигнал си е просто амплитуда. Изместен е по фаза спрямо сигнала на генератора,което изместване зависи от резонансите на двата кръга. Не е нужно да е стабилен. Генераторите които се ползват,работят така че тяхната честота зависи от резонанса на кръга. Ако по някаква причина се промени резонанса, което е възможно в малки граници,се променя в тези граници и честотата но се запазва амплитудата. При стабилния генератор,наруши ли се кръга ,амплитудата пада.
Фазовия детектор образно казано използва част от амплитудата на генератора, затова на осцилоскопа формата му е "S". Този сигнал при промяна на фазовия ъгъл също образно - ляга или расте- което зависи от вида на метала. Това формира напрежение с постояннотоков потенциал. След фазовия детектор сигнала се усилва по постоянен ток. В обратните връзки на ОУ се поставят времеви RC групи които задават време на голямото усилване като след това време усилването рязко пада. Нататък вече е ясно - звуков генератор , ключ - може да е изпълнен с компаратор и НЧУ.
vvarbanov:
Много хора си въобразяват, че имат ценни идеи, това е следствие на тяхната липса на опит и недостатъчни знания.
Голите идеи, нищо не струват докато не се изпробват и докажат.
Обикновено лаиците имат най много предположения, които с повишаване на грамотността, отпадат.Доста хора по цял свят се занимават с конструиране на металотърсачи, трудно е да се осъществи нова идея, която не е хрумнала досега на никой друг.
Bojankata:
--- Цитат на: Vladislav в Юли 26, 2017, 09:27:10 pm ---/*Модерни металотърсачи се конструират и по метода на "фазовия ъгъл". Осцилатор на много ниска честота (VLF) управлява един кръг, свързан към него чрез буферна част (НЧУ), която гарантира стабилност на честотата от осцилатора, независимо от параметрите на кръга (извън резонанс).
Усилвател, към който е свързан друг кръг, създава кръгова вълна ω с честота, равна на тази на осцилатора. За получаване на още една кръгова вълна, осцилаторът се свързва също към усилвател. Когато системата от двата балансирани кръга (IB), оформена като датчик, се доближи до метал, фазовата разлика между двете кръгови вълни, в зависимост от вида на метала, се изменя. Това изменение лесно може да се преобразува в импулс и съответно порпорционално напрежение за индициране. Така например, полученият импулс може да се преобразува в честота за кодово отчитане на резултата (червен цвят за немагнитни и зелен - за магнитни метали), а също и цифрова величина (VDI), показваща дълбочината и размера на находката. Тези идеи се реализират лесно с помоща цифровата електроника. Земният ефект при много ниска честота дава много по-малки изменения при доближаване или отдалечаване на кръга от земната повърхност. Чуствителността, при пълно подтискане на смущенията, позволява откриване на монета от десет стотинки на разстояние 250-300мм.
к.т.н. инж. Илия Кънчев
инж. Константин Щерев
Варна, 1993г.*/
Метода на "фазовата разлика" ми споделиха апокрифно тайно през 80-десетте години когато даваха филма извънземното E.T., гледах металотърсачите във филма и питах правилния човек, казаха ми американските били много напреднали с фазова разлика военни т.е. засекретени. а имало и Импулсни ама за тях пък въобще никаква информация не ми дадоха само че били най-суперски, като извънземна техника за 80-те години говорим.
--- Край на цитат ---
Здравей колега,ти знаеш ли как се лепи с поялник металотърсач.
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия