Автор Тема: Датиране и питане за пръстен.  (Прочетена 18730 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен s_gaitandjiev

• Редовен потребител
  • **
  • Публикации: 97
Датиране и питане за пръстен.
« -: Юни 19, 2017, 09:36:55 pm »
Здравейте колеги
Вчера търсих на територията на форт от Първата световна война. Освен обичайните гилзи и други военни чаркове намерих този пръстен. Мисля че е направен от мед или месинг. Размера му е като за мъжки пръст на моята ръка става на женските не :D. Някой има ли идея какъв е този пръстен и от кой период е ?

Неактивен гущера

• Старши потребител
  • Публикации: 345
Re: Датиране и питане за пръстен.
« Отговор #1 -: Юни 20, 2017, 05:46:29 pm »
според мен е късна България,16-17в.
Hard & Heavy
Музиката изгражда характер!!!

Неактивен BRANDIMI

• Редовен потребител
  • **
  • Публикации: 75
« Отговор #2 -: Юни 20, 2017, 06:16:02 pm »
Така наречения: пиринч. :)

Неактивен BRANDIMI

• Редовен потребител
  • **
  • Публикации: 75
« Отговор #3 -: Юни 20, 2017, 06:21:02 pm »
Открих подобен на него в двора си, но счупен. селището се е преместило на това място преди 330 години заради татарските нашествия. Колегата е абсолютно прав. Пръстена е в доста добро състояние, предвид че хората не са ги сваляли.

Неактивен s_gaitandjiev

• Редовен потребител
  • **
« Отговор #4 -: Юни 20, 2017, 07:11:10 pm »
Открих подобен на него в двора си, но счупен. селището се е преместило на това място преди 330 години заради татарските нашествия. Колегата е абсолютно прав. Пръстена е в доста добро състояние, предвид че хората не са ги сваляли.
Забравих да кажа че е намерен до София. Не беше особено дълбоко, да речем на около 20см най-много. На половин метър от него на подобна дълбочина намерих железа от войната. Възможно ли е да е така наречената Trench art и някой войник да го е направил от гилза- подобно на това https://www.google.bg/search?q=trench+art+ring&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjwt9Hl58zUAhXFrRoKHaZdAUEQ_AUICigB&biw=2133&bih=1231#imgrc=zc50JjPIJxCsMM:

Активен vvarbanov

• Ветеран
  • Публикации: 1232
  • Вар Баний
« Отговор #5 -: Юни 20, 2017, 09:14:08 pm »
Най добрия приятел на иманяра е лопата.

Неактивен Petronii

• Ветеран
  • Публикации: 648
« Отговор #6 -: Юни 20, 2017, 11:19:37 pm »
Не знам, ама подобни пръстени съм намирал на селища от римският период и мисля, че е такъв.

Неактивен s_gaitandjiev

• Редовен потребител
  • **
« Отговор #7 -: Юни 20, 2017, 11:24:30 pm »
Да добавя ако не греша форта е бил турски. Намерих го и на половин метър от зидана дупка в земята дълбока към 10м, най-вероятно кладенец. На мястото не съм намирал нищо по старо само съмнителен диск колкото 1стотинка всичко друго са гилзи шрапнели и детонатори от гранати и железа. Няма следи от нищо преди 20ти век.

Неактивен geodezist

• Старши потребител
  • Публикации: 285
« Отговор #8 -: Юни 21, 2017, 01:33:36 am »
И аз днес обикалях на подобно място с останки от турски окопи преди години ги мислехме за табани но излезе че са фортификации наред с ранни монети се срещат и руски копеики от началото на 19 век и турски акчета.Смесват се пластовете.Извън въпроса тия фортификации са доста интересни изместват мястото на битката ако се нанесат на карта има следи и от обстрел с артилерия!

Активен vvarbanov

• Ветеран
  • Публикации: 1232
  • Вар Баний
« Отговор #9 -: Юни 21, 2017, 11:46:15 am »
Да добавя ако не греша форта е бил турски. Намерих го и на половин метър от зидана дупка в земята дълбока към 10м, най-вероятно кладенец. На мястото не съм намирал нищо по старо само съмнителен диск колкото 1стотинка всичко друго са гилзи шрапнели и детонатори от гранати и железа. Няма следи от нищо преди 20ти век.

На крепостта "Стълбище", покрай Дунав се намираха много куршуми(5-6 кг. на ден).На Малък Преславец куршуми,гилзи и цели пачки патрони с барута.Покрай Тутракан и Мартен същата работа.
Това са стратегически коти които са удобни както за крепост, така и за съвременна отбрана.
На някои места където са се водили съвременни битки, може да има оскъдни фрагменти от антична керамика, които трудно се забелязват.
Няма никакво значение къде е намерен пръстена.На каква дълбочина , и има ли зидове  и постройки до него.На "Апиария" можеше да се намери денар 1 век на повърхноста ,и под него на метър центионалис на Константин Велики.
На неочаквани места може да се намерят монети.
При строеж на къща (Видинско) в тухлите намират тетрадрахми.Находката е публикувана в ИАИ и все се канех да отида , те не могат да намерят всичките без машинка.Но така и не отидох, сигурно някой вече ги намери.
На  "Червен" от бетона на стъпалата към крепоста стърчи старобългарска монета.
Над с. Оброчище един корен ми пречеше да изкопая сигнала.Отсякох го с теслата и го запратих надолу по баира.Обаче сигнала изчезна та ходих да го взема, като го разцепих ,вътре едно бобче на Филип Македонски.
Има направо куриози:
В русенския музей има изложен ауреус на Траян Деций.Той е намерен в стомаха на овен.
"Добичето докопало златната пара по време на паша и доста я предъвкало преди да я глътне, станало ясно от последвалия оглед на находката.
Случаят е описан от Димитър Драганов от Регионалния исторически музей в доклад на научната конференция по повод 100-годишния юбилей на музея през есента миналата година.
Безценната пара с диаметър 21 милиметра и тегло 4.32 грама излязла на бял свят точно преди 50 години, когато стопанинът на животното Марин Ботев решил да му тегли ножа. Мечтата на всеки нумизмат по света била открита при почистването на стомаха на овена. Бай Марин съобщил за монетата на кмета и скоро след това тя била откупена от русенския музей.  https://kulturni-novini.info/news.php?page=news_show&nid=808&sid=17
Най добрия приятел на иманяра е лопата.

Неактивен geodezist

• Старши потребител
« Отговор #10 -: Юни 21, 2017, 01:40:27 pm »
Мишо Лазаров лека му пръст разказваше следната история.В бургаския музеи изпълзяла змия бая наплашила архиоложките убили я и бая се чудили от каде е дошла.Накрая се оказало че в двора на музея стоварили пръст за някаква ремонт и била от там,казваше го именно по такива поводи излиза късен Рим примерно и изведнъж стреличка или боб в по горен пласт.Абе с нашата работа човек не знае!
« Последна редакция: Юни 21, 2017, 01:47:24 pm от geodezist »

Неактивен aleksei912

• Редовен потребител
  • **
  • Публикации: 61
« Отговор #11 -: Юни 21, 2017, 06:32:55 pm »
абе хора ,пръстена си е чиста визнатия.такива навремето ги вадехме на кило.обаче специално тоя пръстен имам некви съмнения.али е от бирата и мастиката ,но погледнете материала.струва ми се леко казано не античен.пак казвам ,че пиенето май ми е в повече.даже не пиша аз ,а кучето.аз му диктувам.ма то умно бе.

Неактивен mario321

• Старши потребител
  • Публикации: 352
  • for gold nuggets
« Отговор #12 -: Юни 21, 2017, 09:07:28 pm »
Хора това си е чисто сергийно сувенирче, вие малко като журналистите дето казват за златарите по реките  дето вадят много злато .

Неактивен geodezist

• Старши потребител
« Отговор #13 -: Юни 21, 2017, 09:34:24 pm »
Дам вади се злато колега какво им има на журналистите отразяват вярно!Сори може и кучето да пише не съм сигурен да не клатим  клона тук е неотрална територия ;)

Неактивен mario321

• Старши потребител
  • Публикации: 352
  • for gold nuggets
« Отговор #14 -: Юни 21, 2017, 09:55:58 pm »
Дам вади се злато колега какво им има на журналистите отразяват вярно!Сори може и кучето да пише не съм сигурен да не клатим  клона тук е неотрална територия ;)

Геодезист какви кучета какви територии, по вероятно е детското багерче да пише, чети малко какво съм писал, МНОГО злато вадили, ти знаеш ли въобще колко злато вадят по реката, колко си платят бензина, самородното злато е само хоби, ама ти на стар краставичар краставици ли ша продаваш, или гаджето ти е журналистка  ;)