Автор Тема: Правна помощ относно продажба на монети.  (Прочетена 5383 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Dobromir

• Нов потребител
  • *
  • Публикации: 7
Здравейте колеги,

Въпреки, че съм новорегистриран потребител, отдавна чета този форум, защото имам огромно желание да се присъединя към вашата общост. Това, което ме спира е правния аспект, като от това, което чета оставам с впечатлението, че подобна дейност в България се третира като тежко криминално престъпление. Докато се чудя и чета закони и мнения, колекционирам активно чужди монети, като купувам големи лотове и продавам "излишните" монети в голям български аукционен сайт.

Но за съжаление, все пак се оказвам престъпник, тъй като днес получих следния мейл:

Здравейте,
във връзка с извършваща се проверка от ГДНП-МВР по преписка № ####/2017 г. и получено искане, ваш аукцион е премахнат от системата.
 Полушка 1719, Петър I, Руска Империя.
Същият е индексиран като предпоставка за извършване на престъпление по смисъла на чл.278 ал.1,2 и 3 от НК.

Все още качулките не са ми разбили вратата, но като чета разни теми не е изключено жена ми да се наложи да си гледа децата сама.

Все пак бях спокоен досега с хобито си, съдейки от 2 аспекта:

ЗАКОН ЗА КУЛТУРНОТО НАСЛЕДСТВО
Чл. 2а. (Нов - ДВ, бр. 54 от 2011 г.) (1) Културните ценности, археологически обекти по смисъла на чл. 146, ал. 1, произхождащи от територията и акваторията на Република България, са публична държавна собственост.
(2) Културните ценности, правото на собственост върху които е придобито по реда на Закона за общинската собственост, са общинска собственост.
(3) Културните ценности, правото на собственост върху които е придобито от физически или юридически лица чрез правна сделка, по давност или чрез други придобивни способи и които не представляват публична държавна или общинска собственост, са частна собственост.

Чл. 7.
(4) (Предишна ал. 3, изм. - ДВ, бр. 54 от 2011 г.) Не са културни ценности по смисъла на този закон:
1. машинно сечени монети и монетовидни предмети, които нямат значение за научните изследвания и експозиционната стойност, с изключение на особено редки и ценни екземпляри, идентифицирани по реда на този закон като културни ценности;

Имате ли опит с подобна ситуация?
Имам ли ангажимент да регистрирам подобна колекция?
Извършвам ли престъпление при продажба на подобни монети?

Надявам се, въпреки че темата не е тясно свързана с целите на този форум, факта че ситуацията е приложима за повечето любители колекционери в България, темата да бъде дискутирана отговорно.

Благодаря предварително.

Добромир

Неактивен pitbuls

• Напреднал потребител
  • Публикации: 165
Re: Правна помощ относно продажба на монети.
« Отговор #1 -: Март 31, 2017, 10:22:36 pm »
Монети след 1800 година и монети,купени по законен ред от аукцион в чужбина и продружени със необходимите документи не представляват проблем. Такива можеш да продаваш и тук.
По стари от 1800 или антични без документ ти носят проблеми.
Купена колекция отвън,мисля че се регистрира пак,но не съм сигурен

Неактивен Dobromir

• Нов потребител
  • *
« Отговор #2 -: Март 31, 2017, 10:40:24 pm »
А относно регистрацията четох, че 3 организации са оторизирани да я правят, но не откривам кои са. Музеите правят ли го? Регистрирана монета преди 1800 законно ли са продава?

Неактивен zempar

• Главен модератор
  • Ветеран
  • Публикации: 2196
« Отговор #3 -: Март 31, 2017, 10:55:34 pm »
Казуса е много сложен и раздут.
Тия след 1800та година дето ги смятате за безопасни, не са, става въпрос за до машинно сечени (които попадат под удара на закона) и машинно сечени, които не са в разрез със закона (мисля).
Закупен лот от аукцион от вън първо трябва да го регнеш при наще бюрократи, след което може би ще получиш удостоверение за собственост, но дали ще имаш възможност да изтъргуваш излишните си монети това е една много дълга и неясна тема.

Неактивен Dobromir

• Нов потребител
  • *
« Отговор #4 -: Март 31, 2017, 11:07:40 pm »
Всъщност повечето ми монети пристигат с деклараця от някаква Руска служба, че не са обект на национално богатство, ама кой да знае да ги пази. Явно всичко сочи, че съм закоравял престъпник :( Ще отскоча до близкия музей да си кажат мнението, ако въобще са наясно как да си приложат закона.

А за металдетектинга събирам все повече аргументи "против", колкото и да ми се иска да го практикувам. Май е по-безопасно да се занимаваме с жива плът и с бЕло. :(

Много благодаря за отговорите. И дано някой ден хобито ни излезе на светло.

Поздрави,

Добромир

Неактивен lomidol

• Старши потребител
  • Публикации: 287
« Отговор #5 -: Март 31, 2017, 11:46:16 pm »
В България, тези които останаха всички са потенциални престъпници.По план тази територия трябва да бъде освободена за евреи и турци.Вервайте ми!

Imperio: Верваме ти. Но форума си има правила, и при следващото подобно лирическо отклонение ще се наложи да вземем мерки

Неактивен Dobromir

• Нов потребител
  • *
« Отговор #6 -: Април 01, 2017, 12:18:03 am »
Сърцето ме боли, вЕрвай ми, като днес се опитаха да отнемат едно от малкото лично мои удоволствия. Като болен съм от няколко часа. И вярвам, че не са се разтресли ДАНС за мойта полушка за 10 лева, а някой "добросъвестен колега" ме е репортнал. Както и да е, поне ме мотивираха да си вържа гащите като се образовам. Ако някой има съответния проблем според мен това е решението:

ЗАКОН ЗА КУЛТУРНОТО НАСЛЕДСТВО
Чл. 97
(6) (Нова - ДВ, бр. 54 от 2011 г.) Не подлежат на идентификация археологически предмети, монети и монетовидни предмети и произведения на изобразителните изкуства, внесени на територията на страната, с произход от други държави, в случаите когато са придружени с документ за произхода и за способа на придобиването им.

За щастие търговеца, от който закупувам е Ф.И.О експерт по културни ценности (каквото и да означава това) и ми изпраща справка декларация. И с фактурата за покупка смятам, че се спазват законовите разпоредби. Е, винаги някой може да реши да се покаже по телевизията и да закопчае "крупен" трафикант на античнни предмети. Но не мисля да се отказвам от хобито си заради някакви болни мозъци.

Благодаря Ви за мненията и вниманието ви.

Приятна вечер.

Неактивен Mikron

• Производители
  • Ветеран
  • *
  • Публикации: 1105
« Отговор #7 -: Април 01, 2017, 12:45:36 am »
Цитат
Ф.И.О експерт по културни ценности (каквото и да означава това)
В руския език това съкращение с точки се позлва за: Ф - фамилия, И - Имя, О - отчество
С други думи означава Фамилия, Име , Презиме.
Възможно е в случая да има друго значение (което ме съмнява), но тогава ще е просто съвпадение.

Неактивен Dobromir

• Нов потребител
  • *
« Отговор #8 -: Април 01, 2017, 02:04:23 am »
ОК де, малко ме притеснява, че това се отнася само за иденнтификация. Много е мътно за регистрацията, еле па за продажбата. Изчетох гадния закон 5 пъти. А това за монети по-стари от 1800 година също не фигурира в чл. 7. Явно с поправка от 2011.

Та аз стигам до следното тълкование.

Ако се приложи:
Чл. 7.
(4) (Предишна ал. 3, изм. - ДВ, бр. 54 от 2011 г.) Не са културни ценности по смисъла на този закон:
 1. машинно сечени монети и монетовидни предмети, които нямат значение за научните изследвания и експозиционната стойност, с изключение на особено редки и ценни екземпляри, идентифицирани по реда на този закон като културни ценности;

и също така:

Чл. 97.
(6) (Нова - ДВ, бр. 54 от 2011 г.) Не подлежат на идентификация археологически предмети, монети и монетовидни предмети и произведения на изобразителните изкуства, внесени на територията на страната, с произход от други държави, в случаите когато са придружени с документ за произхода и за способа на придобиването им.

Не би трябвало са да приложими членовете от допълнителните разпоредби:
  § 5. (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 92 от 2009 г., в сила от 20.11.2009 г.) В едногодишен срок от влизането в сила на закона лицата, които са установили фактическа власт върху движими археологически обекти или движими археологически паметници на културата до влизането в сила на този закон, са длъжни да поискат тяхната идентификация и регистрация като движими културни ценности от Националния исторически музей или от съответния регионален музей по реда на чл. 97, ал. 5.

и

§ 8. Възмездни прехвърлителни сделки с идентифицирани и регистрирани монети и монетовидни предмети могат да се извършват, освен по реда на § 5, ал. 7, и между членовете на нумизматичното дружество.

Естествено това мже да са само мухи в главата ми, така че ако някой има правни познания, може да добави или коригира нещо... или да заключи, че съм фантазьор.