Forum > Общ форум Металдетектинг

Съвети за начинаещи колеги

(1/12) > >>

imperio:
Във форума често се налага да отговаряме и да даваме съвети на колеги които тепърва започват с търсенето. Пускам тази тема която ще е със статут „Важна“, в която да има събрана някаква  обобщена информация която да е в помощ на хора които се интересуват от въпроси като „какъв металотърсач да избера“, „законно ли е да търся с металотърсач“, и други подобни. Тази информация в никакъв случай не е задължителна, и не претендира за някаква пълна изчерпателност, така че всеки е свободен да коментира, оспорва, или добавя съвети. Също така трябва да се има предвид че тази информация е към днешна дата, т.е. – утре нещата може да стоят по друг начин.


Разни общи въпроси

Мога ли свободно да закупя металдетектор? – Можете.  Металотърсачите са уреди със свободна продажба и могат да бъдат закупени от всеки който желае. Не е задължително, но е силно препоръчително е да имате някакви документи за притежание (фактура или подпечатана и подписана гаранция на ваше име). При проверка в някои случаи органите на МВР са мнителни и изискват такъв документ, ако нямате не е изключено да ви задържат апарата. Не е законно но е факт че се случва понякога.

Необходимо ли е разрешение или регистрация за притежаване на металдетектор? – Не. За физически лица не са необходими никакви разрешения или регистрации. Регистрация се изисква само за уредите с които работят археолозите според сега съществуващото законодателство. Ако сте глобени или обвинени че притежавате  нерегистрирано „специализирано средство“ веднага потърсете адвокат.

Мога ли да търся свободно? – Можете дотолкова доколкото ви стиска. Законодателството в момента е объркано и не дава никаква яснота по въпроса. При всички положения обаче трябва да имате предвид,  че при дадени обстоятелства може да ви създадат проблем дори при търсене на плажа, или на гола поляна според моментното настроение на проверяващия орган. Не търсете по археологически обекти. Дори някое място за което знаете да не е обнародвано в „Държавен вестник“, няма гаранция че то не присъства в Археологическата карта на България което автоматично му придава защитен статут. Също трябва да се има предвид че закона защитава не само регистрираните паметници на културата, но и неизвестните такива. Т.е. - ако експертно лице (археолог от регионалния музей примерно) каже че мястото на което търсите има характеристика на неизвестен за науката археологически обект, това означава че органите приемат че сте в нарушение и е почти сигурно че ще ви създадат проблем.  Не е добра идея да носите в себе си или в автомобила който ползвате разни намерени предмети или монети.  Намирането им в присъствие на металотърсач е удобен претекст да ви изкарат най-големия престъпник.

Мога ли да видя Археологическата карта на България за да знам къде да не търся? – Не можете. Базата данни наречена с това име е със строго ограничен достъп,  и е само за служебно ползване.

Полицията иска да конфискува апарата ми? – Случвало се е да спрат колеги  на пътя за проверка,  и след намиране на металдетектор  полицията да иска да го прибере.  Практиката е да се даде за подписване протокол за доброволно предаване или нещо подобно. Ако ви се случи - не подписвайте. Полицията не ви е купувала апарата че да ви го взема. Дори да нямате документи за него това не означава че имат право да ви го вземат. Ако ви го приберат консултирайте се с адвокат. Шанса да си го върнете клони почти на 100% , ако естествено не става дума за утежняващи обстоятелстава. Ако примерно са ви направили проверка на място за което може да се приеме че е археологически обект нещата вече стоят по друг начин.

Намерих нещо за което мисля че е има историческа стойност, какво да правя? – Закона казва че трябва да сигнализирате в най-близкия музей в едноседмичен срок . Специално за монетите е важно да се знае, че според сега съществуващото законодателство монети и монетовидни паметници от преди 1800 година са паметници на културата. Това е реда според закона, ако имате някакви други намерения, каквото и да предприемете си е на ваша отговорност

Техническата част – избор на металдетектор и т.н.

Как се работи с металдетектор? – На първо време трябва да научите някои общи положения в металдетектинга,  свързани с особеностите на видовете апарати с различен принцип на действие, както и с някои основни термини. В тази тема има връзки към подходящи материали - като например информация за принципа на работа на апаратите, и списък с термини използвани в металдетектинга.

Какъв бюджет е нужен като минимум? - металдетектинга е хоби което изисква необходимите разходи, които са свързани на първо място с покупката на металдетектор.  Тук ще се спрем на варианта за нов апарат от поне среден клас, т.е приемаме че ще се търси не само в пясъчника на детската градина. Възможния избор е между български или вносен. За българските машини долната граница е общо взето към 350-500 лева, за вносните – двойно повече. Важно е да се знае че за някои модели вносни апарати от средния клас със сигурност ще се наложи да купите допълнителна сонда което ще увеличи необходимия бюджет до такава сума , с която може да купите апарат от по-горен клас.
Какъв апарат да избера? -   Следва, темата ще бъде допълнена...

Badalamenti:
Здравейте. Не мога да ви нареча колеги тъй-като не съм пипал до сега металдетектор. Не знам дали в тази тема трябва да си публикувам въпроса така, че предварително се извинявам. Искам да си сменя хобито от риболов на разходка с апарат. Предполагам че с достатъчно четене на инструкций и теми ще мога да се справя като начинаещ. Спрял съм се на следния апарат - Tesoro Vaquero. Въпроса ми е дали този апарат ще ми върши достатъчно работа за всякакви метали, тоест искам да си вадя и болчета, пирончета, всичко което може да се намира под земята. Приемам всякакви мнения и съвети. Наложително ли е да се купува по-голямата сонда и предпоставка ли е тя за по-добра работа на апарата. Приемам мнения и за други апарати от този ценови клас. Благодаря предварително.

borisla123:
Здравейте. Как стои въпроса с регистрацията на детекторите към днешна дата. В другия форум се пише едва ли не ,че е задължително. Могат ли да ти конфискуват апарата ако не е регистриран.

yaponetsa:
Никъде в другия форум не пише че е задължително,а че е горещо препоръчително.Регистрацията не е задължителна,но при среща с полицаи,ще ти спести много излишни главоболия и обяснения.
Апаратът по закон не могат да ти го конфискуват,ако не си в нарушение,т.е. не си на територията на регистриран археологически обект и в теб нямаш антични предмети.Лошото е че някои/не всички/ полицаи се възползват от незнанието на повечето търсачи и искат да им се представи регистрация от МК.А такава не е нужна,ако апарата се ползва за хоби.Затова и аз ти препоръчвам да пуснеш едно заявление,отнема десетина дни чакане и 2лв. разходи.

нерон:
Тогава официално ще те знаят че си мд

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия