Автор Тема: Технически въпрос  (Прочетена 1238 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен pantera

• Редовен потребител
  • **
  • Публикации: 129
Технически въпрос
« -: Май 15, 2020, 01:29:56 pm »
Здравейте,
Търся съвети относно невъзможност да "пробия" паве.  Дори без дискриминация се мъчи да чуе 10 ст. Съветвах се с колеги, но за сега не успявам. Схемата е най-широко разпространената двуканална машина, под различни имена. На въздуха работи идеално, спокойно и дълбоко. Дискриминацията е ОК. На осцилоскоп всичко е както трябва. Земята се обира идеално, в средата на потенциометъра. Експериментирал съм подробно с подбор на всички елементи (кондензатори най-вече) в предавател, приемник и фазовъртящите вериги. Пренавил съм и нови бобини. Експериментирах и с екранировките. Кабела е две жила, всяко в оплетка. А съм виждал такава машина да си чува през паве 10ст. с изрязано желязо. Нещо ми убягва и всеки съвет е добре дошъл.
Ако има отговор на проблема, но възникне колебание за помощ, може и на лични. Предварително благодаря на отзовалите се!

Неактивен Ицето_86

• Редовен потребител
  • **
  • Публикации: 95
Re: Технически въпрос
« Отговор #1 -: Май 15, 2020, 05:59:07 pm »
Като за начало пробвай с друга антена  и ако няма резултат, проблема  остава електрониката. Аз правя антени за Адмирал и повечето детектори с подобен генератор и приемник.Няма да ги  изброявам, да не се засегне някой от производителите.Цената  за 27 см антена е 100 лв. тегло 400 грама с протектор. тел 0877 065 185
 при интерес , мога да пратя снимки по вайбър

Неактивен pantera

• Редовен потребител
  • **
« Отговор #2 -: Май 15, 2020, 07:29:39 pm »
Благодаря за отговора, ще я мъча моята. То вчера си развалих предната (пак аз съм си я правил), но и с нея се държеше така. Само че като реших да я отворя и да я бутна, за да видя дали няма да се оправи, я прецаках и от вчера до сега навих нова предавателна и две приемни с различен брой намотки, за проби. За сега няма промяна - и с двете глави ефекта е един и същ. Но пък електрониката съм я претръскал основно, тествах я и на друга тестова платка - все същото...
Поздрави.

Активен c2h5oh

• Ветеран
  • Публикации: 948
  • ADMIRAL
« Отговор #3 -: Май 15, 2020, 07:30:58 pm »
Това че изчисваш земя , съвсем не означава че фазите са си на местата.. Ако си поиграем с двата кръга ТХ,РХ ще видиш че ще пробиеш павето.. Това обаче не е гаранция че в обхвата на потенциометъра  ще остане изчистването на грунда... затова руснаците примерно говорят за отстояние на ферита на определен градус. Просто фазите ти бягат.

Неактивен pantera

• Редовен потребител
  • **
« Отговор #4 -: Май 15, 2020, 07:49:30 pm »
Прав си, макар че по-скоро търсенето на правилните фазови разлики бих ги търсил ако събирах ново схемно решение от нула. А в случая е нещо технически недогледано/пропуснато/сгрешено, тъй като две еднакви машини с един и същ брой навивки на двете намотки, идентични кабели, размери, начин на екраниране се държат различно - едната няма проблеми а другата след пълна подмяна на елементната база, проверка по схема, замерени елементи, измита платка, контролирана по осцилоскоп и навити нови различни намотки продължава да не става и ми къса нервите...

Неактивен zAt

• Нов потребител
  • *
  • Публикации: 19
« Отговор #5 -: Май 15, 2020, 08:28:34 pm »
Никой от форума не може да ти помогне...Иди на поп да ти прочете Киприанови молитви против магия .Ако това не помогне ,  направи пентаграм и в него струпай платките и сондите и ги ИЗГОРИ ! После хвърли пепелта в някоя река , плюй през лявото рамо и не се обръщай .Не се шегувам .Преди по-малко от месец след като завъртях болтовете на кутията на една караджейка след дребния ремонт , я включих и с ужас установих , че е обърнала сигналите наопъки и млъква на метал !Ужас !!! Побеснях , отворих проклетия боклук , одрах пистите около входовете на LM393 ,и с мостчета  размених местата на ( - ) и  (+) входове . Всичко се оправи , но за да се получи този ефект , трябва да сондата да ,,обърне " сигналите на 180 градуса .Няма научно и логическо обяснение !Случая попада в ,, Досиетата Х " - в папката ,,ПАРАНОРМАЛНИ ЯВЛЕНИЯ" .Обаче няма НИКАКВА гаранция , че  омагьосаната бандурка отново няма да обърне пак фазите , когато на този, на когото не бива да му се споменава името му скимне да  се изсмее ,изкикоти и да замирише на сяра ...

Неактивен pantera

• Редовен потребител
  • **
« Отговор #6 -: Май 15, 2020, 09:55:28 pm »
Евала брат - имаш остро перо,чувство за хумор и художествен талант!!! Посмях се ! Добър завършек на вечерта след тоновете мастило, тоновете тютюн, двете ракии отгоре и омирисаната къща на КОЛОФОН (а и от високото на осцилоскопа не различавам първите комари)! Поне си знаел какво търсиш и как да го оправиш (което хич не е малко). Поста ти не носи съвет, но има принос в ситуацията!

Неактивен Gladiator

• Редовен потребител
  • **
  • Публикации: 44
« Отговор #7 -: Май 24, 2020, 12:13:32 am »
Никой от форума не може да ти помогне...Иди на поп да ти прочете Киприанови молитви против магия .Ако това не помогне ,  направи пентаграм и в него струпай платките и сондите и ги ИЗГОРИ ! После хвърли пепелта в някоя река , плюй през лявото рамо и не се обръщай .Не се шегувам .Преди по-малко от месец след като завъртях болтовете на кутията на една караджейка след дребния ремонт , я включих и с ужас установих , че е обърнала сигналите наопъки и млъква на метал !Ужас !!! Побеснях , отворих проклетия боклук , одрах пистите около входовете на LM393 ,и с мостчета  размених местата на ( - ) и  (+) входове . Всичко се оправи , но за да се получи този ефект , трябва да сондата да ,,обърне " сигналите на 180 градуса .Няма научно и логическо обяснение !Случая попада в ,, Досиетата Х " - в папката ,,ПАРАНОРМАЛНИ ЯВЛЕНИЯ" .Обаче няма НИКАКВА гаранция , че  омагьосаната бандурка отново няма да обърне пак фазите , когато на този, на когото не бива да му се споменава името му скимне да  се изсмее ,изкикоти и да замирише на сяра ...

Ти си сложил батерията наобратно бе колега  ;D ;D ;D ;D

click tracking

---