Автор Тема: Моля, помогнете да съживя новата гадулка-грозданка :)  (Прочетена 888 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен TimeLord

• Редовен потребител
  • **
  • Публикации: 33
Здравейте! Налепих си една гадулка по схема от форума, но има нещо много сбъркано в аудио секцията. На схемата съм я оградил с червено, а жълтата чертичка е където разпоих този резистор, за да пробвам други варианти. Иначе там на този резистор сигнал си има на осцилоскопа, реагира си на метал, а и другия канал - стрелката си работи, но звук никакъв. По това прецених, че явно е аудио секцията (ограденото в червено). Разпоих 22к резистора, където е жълтата чертичка, и наредих на бредборд аудио секцията от една друга схема - прикрепям я и нея да я видите, с нея пък през 22к резистора пак не работи, но като пробвам преди него - директно от изхода на оп-ампа пиука като прекарам метал над намотките, но едно дрезгаво, пискливо и супер слабо и пиука ето така: "УУУЙЙЙУУУ-УУУЙЙЙУУУ"  ??? Мога да го увелича още малко с някой и друг транзистор, но хич не ми харесва самия звук... Моля, предложете някоя свястна аудио секция да си бипка нормално и силно... или пък кажете какво е сбъркано в тази от неговата си схема и как да я накарам да заработи? Благодаря предварително!

Активен traper2504

• Напреднал потребител
  • Публикации: 152
Re: Моля, помогнете да съживя новата гадулка-грозданка :)
« Отговор #1 -: Октомври 22, 2019, 06:34:14 pm »
Да не е издънен операционният усилвател щом викаш , че сигнала е слаб , че и дрезгав на всичко отгоре.

Неактивен TimeLord

• Редовен потребител
  • **
« Отговор #2 -: Октомври 22, 2019, 07:11:59 pm »
Да не е издънен операционният усилвател щом викаш , че сигнала е слаб , че и дрезгав на всичко отгоре.

възможно е, но нямам друг единичен да пробвам (този е NE5534). Имам двойни (TL082), но не знам дали има проблем ако пробвам с двоен и ползвам само единия от двата в корпуса, а на другия пиновете ги оставя не свързани с нищо?

Активен traper2504

• Напреднал потребител
  • Публикации: 152
« Отговор #3 -: Октомври 22, 2019, 10:14:11 pm »
Ми да пробвай.

Активен Petronii

• Ветеран
  • Публикации: 630
« Отговор #4 -: Октомври 23, 2019, 02:52:07 pm »
възможно е, но нямам друг единичен да пробвам (този е NE5534). Имам двойни (TL082), но не знам дали има проблем ако пробвам с двоен и ползвам само единия от двата в корпуса, а на другия пиновете ги оставя не свързани с нищо?

Едва ли ОУсил е проблема, той е генератор и ти задава звуковата честота. Виж на изхода му има ли генерации, може и да си задал много ниска честота. Виж и транзистора BC на говорителя дали не си сложил друг, че това е дарлингтон и е важно. В един мой детектор видях ползван MPSA 13 и звука е да ти проглуши ушите.

Неактивен TimeLord

• Редовен потребител
  • **
« Отговор #5 -: Октомври 23, 2019, 03:50:58 pm »
Едва ли ОУсил е проблема, той е генератор и ти задава звуковата честота. Виж на изхода му има ли генерации, може и да си задал много ниска честота. Виж и транзистора BC на говорителя дали не си сложил друг, че това е дарлингтон и е важно. В един мой детектор видях ползван MPSA 13 и звука е да ти проглуши ушите.

Абе аз май съм мн тъп  ;D тия двата дето са в конфигурация дарлингтон ако се сложат 2 ще работи ли, или трябва да си е баш 1 транзистор "дарлингтон" ?  :D

Активен Petronii

• Ветеран
  • Публикации: 630
« Отговор #6 -: Октомври 23, 2019, 04:03:22 pm »
Абе аз май съм мн тъп  ;D тия двата дето са в конфигурация дарлингтон ако се сложат 2 ще работи ли, или трябва да си е баш 1 транзистор "дарлингтон" ?  :D

Два ще ра ботят, ама трябва да са подбрани с голямо усилване, по-додре да си е един дарлингтон.

Неактивен TimeLord

• Редовен потребител
  • **
« Отговор #7 -: Октомври 23, 2019, 04:11:46 pm »
Ясно, благодаря сега ще пробвам да избера дарлингтон с голям гейн, че до сега все съм слагал кесим. А, инче смених оп-ампа с двоен, и смених единия резистор, че в схемата пише 100 ома, а така ще е висока честотата. Аз сложих по формулата 1/2пRC за около 500hz и сега не се дере, само остана да го усиля. Благодаря, юнаци :)

Активен vikimz

• Старши потребител
  • Публикации: 389
« Отговор #8 -: Октомври 25, 2019, 10:24:51 am »
Пробвай с TIP 122 или с транзистора, който ти предложи колегата Petronii.
Кой осцилоскопа не гледа - за ремонт три дена отделя!

Неактивен c2h5oh

• Ветеран
  • Публикации: 910
  • ADMIRAL
Грешката е в транзистора показан като бд140 а написан като бд139... При ползване на 139 емитера е долу към другия транзистор а  не горе както е показан на схемата.. Ако се използват два отделни транзистора не е нужно да се подбират с голямо усилване.. При транзистори бета на единия 20 на другия 50 общото усилване е 1000 .. А на маломощните транзистори усилването е поне 150 ..  Какъв ток гоним за да ги подбираме. Разликата обаче е там че на два отделни транзистора управлението базс-емитер става с праг 1,2 волта докато единични дарлингтон е с праг 0,6...  Така свързан говорителя е също отрицателна обратна връзка която ограничава усилването.  По голям ток ( мощност ) ще имаме ако говорителя е в колекторната верига а емитера е директно на минус.. Е.. Проблема е че ще почне да се пече транзистора , което не е добре .. Та схемата си е баш таман с изключение на емитера вързан към + при бд139.. И просто нямаш захранване на дарлингтон..
« Последна редакция: Ноември 05, 2019, 03:47:50 pm от c2h5oh »

click tracking

---