Автор Тема: Какъв апарат е това? (схема и снимки)  (Прочетена 1368 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен TimeLord

• Нов потребител
  • *
  • Публикации: 16
Здравейте! Братовчед ми ми даде този апарат и аз му пречертах схемата от платката, но има една интеграла, която е с поизтрити надписи и не съм сигурен каква е, за да си направя същия. Освен това има доста потенциометри, а не са обозначени и така и не успях да го настроя като хората. Въздушно уж дава сигнали и то на добри разтояния, но насоча ли го към земята писка когато си иска не мога да разбера кога е реален сигнал и кога ме лъже. Въртя потенциометрите той се ошашка съвсем. Прикачвам и снимки и схемата, която пречертах от платката, ако някой го разпознава, моля да каже какъв е, за да разбера поне потенциометрите за какво са и най-вече необозначената интеграла да идентифицирам :) Благодаря предварително!

Неактивен nejdet

• Тестова група
  • Напреднал потребител
  • *
  • Публикации: 215
Re: Какъв апарат е това? (схема и снимки)
« Отговор #1 -: Юни 07, 2019, 09:06:40 am »
Здравей, със сигурност не е LM311 а по-скоро TL061-TL 071 или подобна. Диодите са германиеви. R19 e земен баланс,R8 и R17 са за температурен баланс. Много добре си се справил! Поздрави!
« Последна редакция: Юни 07, 2019, 09:16:44 am от nejdet »

Неактивен nobody

• Редовен потребител
  • **
  • Публикации: 33
« Отговор #2 -: Юни 07, 2019, 12:14:15 pm »
Реализацията на платката е кошмар. Не бих се захванал с толкова непрофесионално изработена платка.
Дано си заслужава усилията.

Неактивен TimeLord

• Нов потребител
  • *
« Отговор #3 -: Юни 07, 2019, 11:00:13 pm »
Nejdet: Благодаря, и на мен ми харесва резултата. Но това е защото си намерих сродната програмка. Пробвал съм какви ли не софтуери, но тоя Мултисим ми допадна тотално...
Nobody: Да, то дори не може да се нарече и платка, а по скоро някакъв електронен спагети деликатес хахаха  ;D
Дори се замислям да разпоя всичко и да ги налепя по схемата на една прототипна платка... или да се опитам да си начертая и PCB Layout и да си поръчам печатна платка. Но още се чудя дали да се занимавам с него или да си харесам някоя по утвърдена схема... например Терминатор или Голден Маск... Но пък според братовчед ми апаратчето било доста добро... каза, че бърка доста дълбоко, а и бил си имал и дискриминация някаква и всякакви екстрички, но аз не успях да намеря как да я подкарам... писка на всичко еднакво.
Посъветвайте ме моля... дали според вас е добро апаратчето да го правя ли... а и виждате ли някой потенциометър за дискриминация? А и последен въпрос - за какво са ключовете? Единия като гледам схемата трябва да е за тест на батерията да показва на ампметъра колко е изтощена, но другия с диодите не знам за какво е. Благодаря предварително! За последно ви занимавам, че ми става неудобно... много съм нахален  ::)

Активен vvarbanov

• Ветеран
  • Публикации: 1187
  • Вар Баний
« Отговор #4 -: Юни 08, 2019, 03:41:58 am »
Можеш да установиш предназначението на потенциометрите по следния начин.
Постави металотърсача на масата!Единият от потенциометрите трябва да е за трешолда. Най напред трябва да завъртиш всички за да разбереш от кой се усилва и намаля звука.Постави го на леко жужене.След това вземи една саксия и я приближавай и отдалечавай до сондата.Звукът ще се увеличава и намалява.Като въртиш някой от останалите два потенциометъра сигналът трябва да намали и да остане само лекото жужене от трешолда.Това ти е потенциометъра за грунд баланса.Третия потенциометър би трябвало да е за дискриминация.Вземи един гвоздей/отверка и я приближавай и отдалечавай към сондата.Като въртиш потенциометъра металотърсачът ще хваща по силно или по слабо желязото.Може както казваш единият ключ да е за тестване на елементите.С другият може да се пуска и спира уреда или да се минава на пълен режим на дискриминация.Тия ключове са лека загадка.Но предполагам, че като манипулираш с тях, ще разбереш какви функции на апарата променят.
Обикновенно системката трябва да е с нула в средата.Твоята е в началото та предполагам че не служи за дискриминация.Но кой знае, тя пак може да е направена допълнително с нула в средата. Все пак понеже нямаш друг потенциометър ,мисля че липсва визуална дискриминация със стрелка, ами само звукова.

Това са стандартните действия.Може да греша в някои от предположенията си, но тази система на действия ще ти помогне да се ориентираш и сам да стигнеш до истината.

Уреда е от нисък клас и с малка дълбочина.Но по слабите възможности на металдетектора, може да се компенсират с по голям късмет от страна на търсача. То вече обектите доста се изтощиха и трудно се прави надник, но щастието може да се подпомогне, ако при всеки излет се пуща и по едно тото  ;D
Лопатата е най добрия приятел на иманяра.

Неактивен TimeLord

• Нов потребител
  • *
« Отговор #5 -: Юни 08, 2019, 08:12:27 am »
Те не са 3 потенциометрите - 7 са. :) За сила на звука е този непосредствено преди говорителчето (R50). Nejdet вече каза и кои са за грунд баланс и температурен баланс - (R8, R17 и R19), остават останалите 3 :). Като гледам схемата мисля, че R42 е нещо като чувствителност, дискриминацията трябва да е R11 или R63, ключето SW2 почти съм сигурен, че е тест на батерията, SW1 нямам идея за какво е. Това за включване на апарата съм забравил да го сложа в схемата, но мисля, че всеки, който може поне да разчита схемата ще знае как да си сложи такова  ;D. Но все пак това са мои тълкования, а аз не съм особено навътре в електрониката... по добре майсторите да кажат за останалите 3 потенциометъра и за SW1 :)

Неактивен TimeLord

• Нов потребител
  • *
« Отговор #6 -: Юни 08, 2019, 09:33:52 am »
Ако на някой му е интересно прикачвам и снимки и малко инфо за сондата. Нямам възможност да я отворя, но замерих жака с ом метър и хенри метър.

Неактивен Vladislav

• Редовен потребител
  • **
  • Публикации: 90
« Отговор #7 -: Юни 08, 2019, 10:53:24 am »
Сондата може да се снима на рентген дето правят снимки в болницата.

Това Станимирка ли е ?

Неактивен TimeLord

• Нов потребител
  • *
« Отговор #8 -: Юни 08, 2019, 11:21:39 am »
Vladislav: Нямам идея. Братовчед ми ми го подари, каза, че го е поръчвал преди години да му го направят и е много доволен, но не знам кой го е правил. Това и аз се опитвам да разбера какъв е... :)

Активен vvarbanov

• Ветеран
  • Публикации: 1187
  • Вар Баний
« Отговор #9 -: Юни 08, 2019, 04:20:17 pm »
 На снимките не забелязах ,че потенциометрите са 7бр.,това значи, че уреда е гъдулка.Този тип металдетектори имат добра чувствителност/стига да са направени както трябва/.
1/Трешолд
2/Грунд баланс /груб/
3/Грунд баланс/фин/
4/ +5/ Температурен баланс
6/Усилване /чувствителност/
7/Нулиране на стрелката
Едното ключе е за минаване в режим "настройка на температурния баланс"
Ако включваш захранването към уреда  със жак, тогава второто ключе както казваш ,може да е за тестване на елементите.Но може и от там да се включва уреда.
Тая системка обаче ме озадачава. Обикновенно се ползват по друг тип.Чрез тях се извършва дискриминацията и температурния баланс.Дискриминаторът повечето пъти е тример и стои вътре на платката.

Настройките са необходими за да постигнеш добра  работа на уреда .

Грунда и температурния баланс са задължителни при работа с апарата, можеш ли да ги правиш?

Лопатата е най добрия приятел на иманяра.

Неактивен TimeLord

• Нов потребител
  • *
« Отговор #10 -: Юни 08, 2019, 08:27:35 pm »
vvarbanov: Благодаря, доста неща ми се изясниха... да, има един тример значи явно той е за дискриминацията... грунд баланс мога да правя, но температурен... дори не знам какво е това за какво служи, камо ли да го правя...  :-[

click tracking

---