Автор Тема: Права и задължения на търсача според ЗКН и НК - развенчаване на митове  (Прочетена 1852 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Джони

• Ветеран
  • Публикации: 1327
  • Таен агент с АКА Сигнум MFT
Че кой казва,че трябва да са навреш в защитена територия?Има сложени табели,с границите на резервата и защ.територия,и просто не влизаш.
А все пак,ако решиш да рискуваш,ползвай само багети,нека ги вземат.
Обаче практиката ми е показала,че горската охрана са запалени иманяри.Все като срещна някой,ме води да проверим няколко места.Кво да правят хората,заплатите малки.
Това за табелите не е вярно.Държавата обозначава само резерватите.
Виж логиката на закона.
Археологическият обект става недвижима културна ценност след идентификация /или там какъвто е термина/и вписване в регистрите, което автоматично го препраща към закона за защитените територии, според който вече трябва да му се определи охранителната и защитена зона. Но вече няколко пъти споменавам едно изречение от закона:
"(3) Недвижимите и движимите археологически обекти имат статут на културни ценности с категория съответно национално значение или национално богатство до установяването им като такива по реда на този закон."
Това значи точно две неща:недвижимият археологическият обект е защитена територия дори и да отсъства от списъка с културните ценности.
И второ: движимият археологически обект се смята за културна ценност и национално богатство още преди да е идентифициран и докато това се случи.
Това е направено, защото един обект е археологически, само ако е открит със способите на археологията. Ако сме го открили аз или ти, не е археологически, но автоматично се възприема като културна ценност още преди да е придобил такъв статут/ с национално значение/, за да могат да ни осъдят  за нерегламентирани теренни проучвания, ако иде реч за недвижим или за незаконно притежание на културни ценности, ако ставя дума за движими.
Ето още едно изречение от закона, което допълва това, което казвам: "Защитени територии са и археологическите обекти, намиращи се в земните пластове, на тяхната повърхност, на сушата или под вода"
Всяко различно тълкувание от това води до сигурна работа за адвокатите.
« Последна редакция: Ноември 04, 2018, 12:59:48 pm от Джони »
Монетата винаги има две страни.

Неактивен VOXYX

• Редовен потребител
  • **
  • Публикации: 131
Искам да разгледам една ситуация от личната си гледна точка.
Можи би най-обичайната  при работа с металотърсач и полиция на място.
Понеже археологическите обекти не са обозначени има голяма вероятност да попадна в нива, където има следи от минали епохи- керамика, ломени камъни, без да знам предварително, че това е археологически обект или културна ценност.
Какво бих направила, ако ми направят проверка.
Имайте предвид, че заради мигрантите все по-често ще срещаме полиция извън населените места.
Първо, видя ли керамиката, би трябвало да изключа металотърсача.
Второ, да напусна нивата. При всички случаи е най-добре да ме срещнат до колата с изключен металотърсач.
Това, че не знам, че мястото е археологически обект не ме оневинява в никакъв случай, затова, ако ми кажат, че е археологически обект, бих обяснила, че нямам достъп до археологическата карта на България и няма как да знам, че е такъв, но щом съм видяла керамиката, съм изключила веднага апарата.В собствените си раойни знаем къде са тези места, но, ако мръдна в друга област, няма как да знам. Ще обясня, че имам намерение да уведомя най-близкия музей, че на това място съм видяла следи от минали епохи.
Ако случайно съм намерила нещо, което прилича на културна ценност, ще го върна в нивата, надявам се преди да дойде полиция. И не бих държала в МПС-то нищо намерено през деня, по-добре да е в мен.
Това/да го върна в нивата/ също е противозаконно, но понеже сме поставени в неравностойна ситуация.... нямаме много избор.
В крайна сметка, това че съм намерила в нивата примерно монета и съм я върнала, не пречи да уведомя музея, че там има такова нещо. Законът третира обектите с местно значение най-вече като такива за източник на информация. А и терминът в закона е "уведомявам". Никъде не пише, че това, което си открил трябва да е в джоба ти. Дори пише, че трябва да е във вида, в който си го намерил...
Полицай, който се занимава с тази материя, ми е казвал: Законът общо взето е такъв, че имаш право да търсиш, но нямаш право да намираш. /разбирайте:нямаш право да намираш културни ценности/. Това, разбира се, е преувеличено.
Но за комбинацията от металотърсач, място с керамика или следи от градежи, нещо, което има белези на културна ценност, недай Боже повече от две неща,и полиция, има една дума: главоболия.
Гледайте да си го спестявате.
Какво можем да намираме и какво следва от това - в следващия ферман.  8)
Евала за труда. (Милиция, полиция, жандармерия) - спасение няма в този случай! Но който го не е страх може да ходи навсякъде (Кой както го боли главата)!

В друга ситуация: в днешно време нещо елементарно спират те за проверка за оборудване на автомобила, отваряш багажника и виждат.... 3-4 металодетектора + лопата и кирка, какво е оправданието? (По кой закон нямат право да ни задържат)? - Не случайно!

Неактивен Джони

• Ветеран
Евала за труда. (Милиция, полиция, жандармерия) - спасение няма в този случай! Но който го не е страх може да ходи навсякъде (Кой както го боли главата)!

В друга ситуация: в днешно време нещо елементарно спират те за проверка за оборудване на автомобила, отваряш багажника и виждат.... 3-4 металодетектора + лопата и кирка, какво е оправданието? (По кой закон нямат право да ни задържат)? - Не случайно!
Благодаря.
Мисля, че винаги могат да ни приберат. За съжаление.
Може би има значение какво впечатление правим.
Преди години ми бяха вдигнали колата от една варненска уличка, само моята, защото беше с шуменска регистрация. Добре, че бяха мутрите от едно чейндж бюро, да ми кажат на кой паркинг да я търся и ми извикаха такси. Вдигнах див панаир. И ко? Друснаха ми най-големия акт. От тогава знам. С органите на реда - с мир, усмивка и уважение. Ставаш по-нисък от тревата и обикновено номера минава.
Иначе.... в такава ситуация- най-добре е да има документи за апаратите - фактура, договор за покупко продажба.. И разговора върви винаги един и същ.Хобисти сте и тва е, всичко се обяснява.... По принцип нямат право да те прибират, но сигурно имат право да направят проверка на колата, както при мен. Вече зависи има ли културни ценности.
Те, общо взето и полицаите вече знаят, че не сме балами и усетят ли в един нормален човешки разговор, че познаваш закона и не трепериш с пълни гащи, са наясно, че нищо няма да намерят.
Имах обир и влизане с взлом в един мой имот, още през 2010-та. Вътре имаше едно GPX. Най-много ме беше страх, че него са гепнали. Но сота ги уплашил и като отидох, полицаите вече бяха там. Няма де да го скрия. Погледнаха го, проведохме пак разговора за закона и ... тва беше. А по това време май още имаше административни глоби за металотърсачите....
Винаги има субективна преценка. Дори и в съда. Особено, когато закона е калпав, както ЗКН.
При тая, последната ми проверка/описан в другата тема/, пичовете от специалната полиция бяха абсолютни психолози, на петата минута всичко им беше ясно, а за половин час, докато чакаме колата от районното, им стана ясен и целия ни живот, светнаха, че файда от нас няма....Между другото, мислех, че е жандармерия, но са били от звената за борба с орг. престъпност, таман по нашата част.
« Последна редакция: Ноември 04, 2018, 09:26:09 pm от Джони »

Неактивен Джони

• Ветеран
В статията има снимки от иззет материал при обиск от последната седмица/ в моя район/.
Разгледайте, тъкмо ще има какво да коментираме, когато говорим за това какво имаме право да намираме, какво нямаме, какво следва, ако намерим и какво да правим при проверка.
Темата ще я продължа през уикенда, сега да поработим, а на всички, които ще практикуват хобито - късмет през седмицата!
https://dariknews.bg/regioni/shumen/nameriha-antiki-i-metaldetektori-v-dom-vyv-vojvoda-2129117

Неактивен BRANDIMI

• Редовен потребител
  • **
  • Публикации: 46
"са намерени 21 монети с кръгла форма и 12 с форма на стрели."
Монети с горла на стрели! Да се смее ли човек или да плаче?
Намерение два металдетектора! Все едно ядрено оръжие!!!
Сигурни подковите и лемежите са археологически находки?

Неактивен imperio

• Администратори
  • Ветеран
  • Публикации: 2687
    • Mikron NRG 150, AKA Sorex Pro
    • Форум на Империо за металдетектинг и металотърсачи
От това новинарско съобщение не може да се черпи коректна информация. Има разни до-монетни форми, включително и като бронзови стрели.
Форумът е създаден с цел взаимопомощ, а не с цел взаимно плюене.

Неактивен Джони

• Ветеран
От това новинарско съобщение не може да се черпи коректна информация. Има разни до-монетни форми, включително и като бронзови стрели.
Хахахахха, даже не обърнах внимание как са го написали...Вярно, с тва не можем да се ограмотяваме.  ;D ;D ;D ;D
Голям виц!

Неактивен Джони

• Ветеран
Едно от доказателствата на колко странни места може да бъде открито нещо ценно.  ;D ;D 8)
https://m.fakti.bg/bulgaria/342154-otkriha-garne-s-jaltici-v-plevenskia-zatvor?fbclid=IwAR0mmcAIXxFRRWxUdmAEQ6rEmfs9KIPRHcHAAAEEUU_M_indiZ3l6ImJI7Y

Неактивен zAt

• Нов потребител
  • *
  • Публикации: 4
Едно от доказателствата на колко странни места може да бъде открито нещо ценно.  ;D ;D 8)
https://m.fakti.bg/bulgaria/342154-otkriha-garne-s-jaltici-v-plevenskia-zatvor?fbclid=IwAR0mmcAIXxFRRWxUdmAEQ6rEmfs9KIPRHcHAAAEEUU_M_indiZ3l6ImJI7Y
Гледам -готин си ти,  Джонка . Но с детектора, който си посочил , шанса да думнеш такова гърненце не много голям, меко казано ;D

Неактивен Джони

• Ветеран
Гледам -готин си ти,  Джонка . Но с детектора, който си посочил , шанса да думнеш такова гърненце не много голям, меко казано ;D
Хахахах, колега,благодаря. Първо съм в женски род, май само ти не знаеш, и второ, уверявам те, този модел металдетектор е доказал качествата си. Но това е предмет на друга тема. Нека тази тема да остане само за закона.
Пуснах това съобщение, защото илюстрира постовете в темата.
Поздрави и късмет!

Неактивен Petronii

• Ветеран
  • Публикации: 611
    • Made in в гараж !

Меко казано, такова съкровище може да се намери със всякакъв детектор, дори бих казал и без детектор, както е направено в случая. Гърнето е било на една педя дълбоко и някои от окаушените, когото  са  накарали да прекопае по дълбоко лехите са садене на зеленчуците го е боднал и хоп, ето ти гърненце.
В случая по смущаващото е тази статия, типичен пример за българска медия , почти няма нищо вярно в нея. Гърнето било със жълтици и изтипосали някаква илюстративна снимка. Всичко в журналистиката е менте и не трябва да се приема всичко писано в медиите за меродавно, напротив, всичко е манипулация и пропаганда за промиване на мозъци.

Активен vvarbanov

• Ветеран
  • Публикации: 1143
Който има късмет и в затвора да попадне, пак ще намери имане!!! ;D

Затвора не е пречка за иманяра да практикува хобито си.
Лишените от свобода имат право да получават възнаграждения.Този който е намерил съкровището трябва да получи възнаграждение равняващо се на 25% от стойността на имането.Интересно ще е да разберем колко пари е получил намервача.

Неактивен Джони

• Ветеран
Не съм си забравила темата, но нещо не мога да стигна до компютъра тия дни.
Стигнахме до там какво да правим с намерените неща, които имат белези на културни ценности.
Ясно е, че трябва да уведомим музея.
Ако някой иска - да коментира.
Като остане време ще обобщя какво пише в наредтбите и ЗКН по въпроса.

Неактивен rublata

• Напреднал потребител
  • Публикации: 164
  • Има големи певци – могат да изпеят всичко и всеки
    • Mikron NRJ110....Minelab Equinox800
Да изпратиш уведомлението до музея струва 2лв 04 ст,а колко ще чакаш докато те извикат неизвестно?Дори и от ниви без керамика и следи от отминал живот излиза нещо антично и пак трябва да уведомяваш в 7 дневен срок а  когато е обрасло  мястото няма как да разбереш,за мен щом трактора оре нивата е по добре да се спасят нещата от  нея и да се предадат по надлежния ред ,ако искаш да се занимаваш с хобито  си спазвайте закона добър или лош,затова ще се борим за промени да може и търсача да бъде стимулиран, а иначе си остава скъпо хоби от което си само вътре с разходите по екипировка ,оборудване ,гориво и др.

Неактивен Джони

• Ветеран
Да изпратиш уведомлението до музея струва 2лв 04 ст,а колко ще чакаш докато те извикат неизвестно?Дори и от ниви без керамика и следи от отминал живот излиза нещо антично и пак трябва да уведомяваш в 7 дневен срок а  когато е обрасло  мястото няма как да разбереш,за мен щом трактора оре нивата е по добре да се спасят нещата от  нея и да се предадат по надлежния ред ,ако искаш да се занимаваш с хобито  си спазвайте закона добър или лош,затова ще се борим за промени да може и търсача да бъде стимулиран, а иначе си остава скъпо хоби от което си само вътре с разходите по екипировка ,оборудване ,гориво и др.
Серго, много си прав. Хобитата по принцип са нещо, за което хората обикновено дават пари, не очакват приходи.
Тъй че, който е решил да го практикува като хоби. това е начина. Аз бих си спестила парите за уведомления. Направо да се занесат в музея е най-добре. Освен всичко останало, така се изграждат и отношения.
Въпросът е какво се случва в музея?
Иначе, с борбата, по-полекинка, там някой да не се одраска, да не навехне коляно, глезенче, пръстче... вързвайте им панделките и да внимават, дан съ пУвредят нещо от многУ бУрбЪ "барелините". ;)
« Последна редакция: Ноември 18, 2018, 09:22:30 pm от Джони »

click tracking

---