Автор Тема: Ремонт на сонда. Помощ  (Прочетена 2219 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Mehmed Kurusiulejman

• Ветеран
  • Публикации: 580
Re: Ремонт на сонда. Помощ
« Отговор #15 -: Април 12, 2018, 08:11:07 pm »
Обърка цитатите , иначе много добър коментар си дал по горе . Казваш РХ ако е на опаки може да бърка метали ?( може ли да се обосновеш защо дадена бобина при обръщане ще играе в дискриминацията , на тая логика ТХ намали и тя да играе роля?
Когато се нулира една антена, на цвят трябва да дава ясен сигнал , а на магнитни и черни метали трябва да гъгне или пропуква. Това се чува слухово на говорителчето. Ако разменим двата извода на РХ  бобината , резултатът е обратен : на цвят ще гъгне , а на черен метал ще дава ясен сигнал. Това е просто и елементарно. Можеш да го пробваш , щом се занимаваш с тези неща и ме питаш!...

Неактивен wave

• Производители
  • Старши потребител
  • *
  • Публикации: 290
    • Wave metaldetector
    • Wave metaldetektors
« Отговор #16 -: Април 12, 2018, 10:23:36 pm »
Когато фазите са обърнати /разменени краищата на RX и TX / на говорителя се чува ленив или подобие на двоен сигна при цвят  и същото при феро. Дискриминацията се запазва.

Направи клип за да видим твоя вариант.
КОГАТО ДРУГИТЕ НЕ МОГАТ!
http://metaldetector-bg.com/

Неактивен Fluks

• Редовен потребител
  • **
  • Публикации: 26
« Отговор #17 -: Април 13, 2018, 03:52:19 pm »
Когато се нулира една антена, на цвят трябва да дава ясен сигнал , а на магнитни и черни метали трябва да гъгне или пропуква. Това се чува слухово на говорителчето. Ако разменим двата извода на РХ  бобината , резултатът е обратен : на цвят ще гъгне , а на черен метал ще дава ясен сигнал. Това е просто и елементарно. Можеш да го пробваш , щом се занимаваш с тези неща и ме питаш!...
Извини ме колега , ще го погледнем така , РХ е навито огледално от двете си страни. Как го обръщам ? Прав проводник го завъртам и дава разлика  ???    Нещо не се разбираме май май. Извини ме че те занимавам така ама ми стана интересно от просто физически данни как ще се измени нещо като все едно да вземеш една шайба на болт и да ми кажеш така ще държи по-добре , ако я завъртиш няма да обира така.
Така ти излиза отговора
Поздрави
Когато фазите са обърнати /разменени краищата на RX и TX / на говорителя се чува ленив или подобие на двоен сигна при цвят  и същото при феро. Дискриминацията се запазва.

Направи клип за да видим твоя вариант.
Тука вече съм съгласен

Неактивен Mikron

• Производители
  • Ветеран
  • *
  • Публикации: 950
    • NRG-150
« Отговор #18 -: Април 13, 2018, 05:31:20 pm »
Извини ме колега , ще го погледнем така , РХ е навито огледално от двете си страни. Как го обръщам ? Прав проводник го завъртам и дава разлика  ???    Нещо не се разбираме май май. Извини ме че те занимавам така ама ми стана интересно от просто физически данни как ще се измени нещо като все едно да вземеш една шайба на болт и да ми кажеш така ще държи по-добре , ако я завъртиш няма да обира така.
Така ти излиза отговора
Не е така! Тока тече по проводника в една посока. Когато тоя проводник е във вид на намотка (бобина), при това протичане се образува електромагнитно поле, като ориентацията на това поле зависи от направлението на протичане на същия тоя ток. Ако размениш двата края на проводника (или съвсем същото е да завъртиш бобината на 180 градуса), тока тече в обратна посока и съответно се обръща електромагнитното поле и затова детектора започва да реагира по друг начин.
Ако се завърти RX бобината ще се промени детекцията, но ако завъртим и TX бобината, всичко се връща както е било. Т.е. само завъртането на едната бобина (или размяна на изводите и) променя нещата.
А сега си представи един постояннотоков електродвигател - на двата му извода подаваш + и - и ротора се върти в едната посока. Обръщаш + и - и почва да се върти в другата посока. Подобна е ситуацията и с бобините.
Дано съм го обяснил разбираемо, че за лектор хич не ме бива  ::)

Неактивен Fluks

• Редовен потребител
  • **
  • Публикации: 26
« Отговор #19 -: Април 13, 2018, 07:45:44 pm »
Извинявам се не се замислих че визирате застопорена вече бубина.

Неактивен Mikron

• Производители
  • Ветеран
  • *
  • Публикации: 950
    • NRG-150
« Отговор #20 -: Април 13, 2018, 08:13:06 pm »

• Ветеран
« Отговор #21 -: Април 13, 2018, 09:49:48 pm »
Не е така! Тока тече по проводника в една посока. Когато тоя проводник е във вид на намотка (бобина), при това протичане се образува електромагнитно поле, като ориентацията на това поле зависи от направлението на протичане на същия тоя ток. Ако размениш двата края на проводника (или съвсем същото е да завъртиш бобината на 180 градуса), тока тече в обратна посока и съответно се обръща електромагнитното поле и затова детектора започва да реагира по друг начин.
Ако се завърти RX бобината ще се промени детекцията, но ако завъртим и TX бобината, всичко се връща както е било. Т.е. само завъртането на едната бобина (или размяна на изводите и) променя нещата.
А сега си представи един постояннотоков електродвигател - на двата му извода подаваш + и - и ротора се върти в едната посока. Обръщаш + и - и почва да се върти в другата посока. Подобна е ситуацията и с бобините.
Дано съм го обяснил разбираемо, че за лектор хич не ме бива  ::)
И аз това се мъчех да обясня , но по простия начин. Това е толкова просто и елементарно за разбиране , че дори не си струва подробните обяснения !... 

• Ветеран
« Отговор #22 -: Април 13, 2018, 09:57:50 pm »
Извинявам се не се замислих че визирате застопорена вече бубина.
Не се бъзикай с колегите , че има и производители , които ще те режат на месо!... Аз съм само любител , досущ като тебе , но имам опит и съм си играл с тази материя , когато ти си бил още пеленаче. Не е за майтап.Тези неща са елементарни за разбиране , няма да откриеш огъня .

click tracking

---