Автор Тема: Колеги помощ за една гъдулка  (Прочетена 23467 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен dimos75

• Редовен потребител
  • **
  • Публикации: 34
Re: Колеги помощ за една гъдулка
« Отговор #45 -: Февруари 27, 2018, 01:32:13 pm »
Колега, не можах да пратя картинка на лични.....
Здравейте.Кратко резюме дотук.Направих настройката по инструкцията и бобините са в резунанс.Измерих на генератора на рдното рамо на намотката изкара 25v съответно на двета 50v.Питането ми е добре ли са тези напрежения или да избузвам генератора още?Емитерния резистор сега е 150 ома.Грунда дойде.Малко е капризен но засега ще я пробвам на терен.Тримера на дискриминацията като го въртя и променя положението на грунда на потенциометрите.Имат ли връзка?

Неактивен dimos75

• Редовен потребител
  • **
« Отговор #46 -: Март 15, 2018, 11:43:26 am »
Здравейте.Вчера пробвах машината на терен.Температурата беше 10 градуса и термобаланса избяга.В къщи работеше добре.Отделно кабела на сондата е малко къс и ме дразни.Ще я махам и ще се опитам да върна старата.Може и да се опитам да направя нова копие на оригиналната ОО.Някой знае ли на Станимирките данните на бобината?Намерих в форума черупка за ОО.

Неактивен dimos75

• Редовен потребител
  • **
« Отговор #47 -: Февруари 02, 2019, 11:43:55 am »
На последък нямах много свободно време да се занимавам с машината.Но сега я започвам пак.
Купих си нов мултицет с измерване на индуктивност.Имах малко време и да почета за генераторите.Като за начало измерих индуктивността на намотките на двете бобини.И си мисля дали не греша някъде.Мисля ,че има заляти и кондензатори в антената.Ето и стойностите:снимка2.Снимка1 е генератора.Осцилоскопа е 5v на деление,сонда X1.Честотата е 13 khz.Дали правилно съм измерил индуктивноста?
« Последна редакция: Февруари 02, 2019, 11:50:35 am от dimos75 »

Неактивен dimos75

• Редовен потребител
  • **
« Отговор #48 -: Февруари 02, 2019, 06:08:45 pm »
Искам да поясня,че съм върнал старата антена.Направих резонанса на приемната антена.Намалих усилването на 1 оу малко.На входа на1оу има 0.3v .Усилването ми е от2 до 10 пъти.До тук нагласих
1.генератора на TX
2.резонанса RX
Сега е ред на дискриминацията ли?И как да я насроя?

Неактивен dimos75

• Редовен потребител
  • **
« Отговор #49 -: Февруари 28, 2019, 06:18:07 pm »
Здравейте колеги,реших да зарежа старите антени и да се пробвам да скалъпя една антена сам.Свалих си програмата coil32 и след като знам само честотата на машината ми взех да смятам.Четох и разглеждах всичко що е писано по форума за антена тип направи си сам.И измъдрих следните параметри на намотките:TX-0,7mH+220nF=13kHz навита с ЕП 0,45мм
/RX-7,15mH+21nF=13kHzнавита с ЕП 0,25мм.Диаметър 200мм за 2D 28.Тъй като емайлирания проводник още не дошъл,врътнах за проба намотки от ~0.39 мм .Като за първи намотки толкоз.Сега трябва да ги екранирам.Ще ползвам метода с фолиото,струва ми се по лесен.Та въпроса ми е с какво фолио да ги екранирам?Имам фолио от електролитен кондер 470mF/160 v и кухненско фолио.

Активен Petronii

• Ветеран
  • Публикации: 630
« Отговор #50 -: Февруари 28, 2019, 09:46:08 pm »
С кухненското фолио си е класика, с кой друг метод да се прави, с графитна паста ли ?

Неактивен професор Тазобедрев

• Нов потребител
  • *
  • Публикации: 19
« Отговор #51 -: Март 01, 2019, 07:05:36 pm »
http://https://www.google.com/url?sa=i&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjWmMDVteHgAhVFzqQKHeBcCNQQjRx6BAgBEAU&url=https%3A%2F%2Fwww.geovision.bg%2Fbg%2Fkabeli-za-videonablyudenie%2Fkabel-mrezhov-ftp-cat5e-4x2x24xawg-siv-medni-zhila-ekraniran-s-metalizirano-folio-metriran-305-metra-kashon&psig=AOvVaw3ubr3U6EqW5oZVvs-gH_2C&ust=1551546054240557 ...Аз използвам такова фолио  , от FTP кабел , много по-здраво е от кухненското , можеш да го стегнеш хубаво , от едната страна е с лак , оставяш го от вътрешната страна , към намотката.За едната бобина -около 1метър  , в зависимост от размера на черупката.

Неактивен VOXYX

• Старши потребител
  • Публикации: 261
« Отговор #52 -: Март 01, 2019, 08:14:15 pm »
С кухненското фолио си е класика, с кой друг метод да се прави, с графитна паста ли ?
Колега класика е без фарадеев кафез. А за колегата dimos75 да исползва фолио от коаксиален кабел или подобни кабели екранирани със фолио (нови).

Неактивен dimos75

• Редовен потребител
  • **
« Отговор #53 -: Март 03, 2019, 09:35:40 am »
Това са ми първите бобини и върху тях се уча.Генератора изкара 10 волта синусоида с намотката от 0.7 mH  а с 1.44 бе 30v и оставих втората.Не ми се занимаваше да човъркам генератора.Почнах екрана с фолиото на кондера,но бе много твърдо и минах на кухненско фолио и отгоре  тиксо.Първо пуснах генератора 1.44mH+110nF.Сложих приемната намотка и нагласих резонанса.После нагласих намотките една спрямо друга така че стрелката да слезе до 0 за t баланса.Пробвах с клещите отгоре и звука бе някак провлачен.Въртях начало и край на RX и тръгна нормално.Звука е рязук.Нагласих земята и дискриминатора.Но забелязах  ,че копчето на земния баланс ми работи наобратно.Но изчиства земята в кофата.А тя е средно уродена.Сега продължавам с заливане и центроване.Намотката е с диаметър 200мм и при ОО става много широка към 35-6 см.Направих ги елипси като sef за да станат по компактни.Тази деформация вреди ли на работата на антената?

Неактивен Fluks

• Редовен потребител
  • **
  • Публикации: 123
« Отговор #54 -: Март 03, 2019, 09:52:29 pm »
Това са ми първите бобини и върху тях се уча.Генератора изкара 10 волта синусоида с намотката от 0.7 mH  а с 1.44 бе 30v и оставих втората.Не ми се занимаваше да човъркам генератора.Почнах екрана с фолиото на кондера,но бе много твърдо и минах на кухненско фолио и отгоре  тиксо.Първо пуснах генератора 1.44mH+110nF.Сложих приемната намотка и нагласих резонанса.После нагласих намотките една спрямо друга така че стрелката да слезе до 0 за t баланса.Пробвах с клещите отгоре и звука бе някак провлачен.Въртях начало и край на RX и тръгна нормално.Звука е рязук.Нагласих земята и дискриминатора.Но забелязах  ,че копчето на земния баланс ми работи наобратно.Но изчиства земята в кофата.А тя е средно уродена.Сега продължавам с заливане и центроване.Намотката е с диаметър 200мм и при ОО става много широка към 35-6 см.Направих ги елипси като sef за да станат по компактни.Тази деформация вреди ли на работата на антената?
Обърни кабелите на грунд потенциометъра и ще се оправи и това.

Неактивен dimos75

• Редовен потребител
  • **
« Отговор #55 -: Март 05, 2019, 10:21:35 pm »
Мисля ,че машината ми е комбинация от няколко схеми.Ето две от тях.Не намерих точната схема.Още експериментирам с намотките за антената и на въздушен тест е добре.

Неактивен dimos75

• Редовен потребител
  • **
« Отговор #56 -: Юни 21, 2019, 05:00:01 pm »
Здравейте колеги.Направих калъп в фибран 2 см.Сложих вътре намотките и ги центровах с осцилоскопа да са нулирани.Много трудно се центроват,малко да мръдна и всичко с начале.Залепих ги с топъл силикон да не шават.И започнах да наливам епоксидна смола.Разбърках я добре на ръка в съотношение дадено от производителя.След 20тина минути стана някаква реакция и смолата взе да пуши и се желира.Избяга ми настройката.Така ме хвана яд.Толкова зор за нищо.Потенциометъра на амплитудата е ок,но на фазата е много муден.Мога ли с добавяне на резистори да си докарам фазата да е по чуствителна?И ка наливате антените без да ви се измятат при стягане на смолата.Слага ли се някакъв пълнител в нея за по бавно съхнене?

Неактивен dimos75

• Редовен потребител
  • **
« Отговор #57 -: Август 03, 2019, 07:23:39 pm »
Здравейте.Третия опит за заливане е на лице.Заливах антената на 3-4 пъти(страх лозе пази).И баланса на намотките не мръдна.Трябва да и направя тест тези дни.Забелязах ,че термобаланса на по топло време не идва и експериментално променях резисторите около потенциометрите за амплитуда и фаза.Като намалих R42(200K) на 160К и изместих термобаланса към по топло време.Искам да питам дали правилно съм се насочил или е гешка да се намаля R42?
« Последна редакция: Август 03, 2019, 07:54:21 pm от dimos75 »

click tracking

---