Автор Тема: Врачанска Енигма - съживяване и детайлна информация.  (Прочетена 1426 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Petronii

• Ветеран
  • Публикации: 548
    • Made in в гараж !
Здравейте колеги, сдобих се с въпросния детектор, който е в почти насипно състояние. Имам желание да го реанимирам, той е в почти клинична смърт  :) , но понеже ми се вижда интересна машина и съм чел само добри отзиви за нея ми се иска да я оживя и пробвам, как ще се справи на реалните терени и дали ще даде добри показатели.
Опитах да се свържа с производителя за съвет и консултация, но за съжаление нямам никакъв отзив, затова ще се надявам на съдействие и съвети от всички, които знаят и имат представа за елементи и възли, да помагат за сглобяване на пъзела.
Ще се опитам да извадя и начертая схемата, за да се улеснят всички бъдещи срещи с този модел. Нямам почти никакво свободно време, но лека полека мисля, че ще стане.

Като за начало и това, което ми се набива на очи и е на последната снимка, вляво на мощният транзистор липсва елемент, предполагам е подобен или еднакъв, личи маркировка на IRF ( майстора е търкал яко с шкурката  ??? ), това е генератора. Интересно е, че в малко български детектори се използва подобно решение. Нека всеки, който знае или предполага кой елемент какъв е или пък разполага със схема, нека поства, ще се сравнява и те така нататък.

Неактивен markantony

• Напреднал потребител
  • Публикации: 168
Re: Врачанска Енигма - съживяване и детайлна информация.
« Отговор #1 -: Октомври 10, 2017, 12:38:56 am »
Що не почнеш първо със схемата. Начертай си я по платката , хубаво си набелязал генератора , изкарай му схемата , порови се из нета и виж дали може да излезе нещо  да се захванеш за него.Може би я имат хора от форума  , стига да  реши някой да ти помогне.Почни със схемата и ще я докараш донякъде , най-добре.
"Тази година - завод за полупроводници , догодина за цели"

Неактивен Petronii

• Ветеран
    • Made in в гараж !
« Отговор #2 -: Октомври 10, 2017, 12:50:43 am »
Що не почнеш първо със схемата. Начертай си я по платката , хубаво си набелязал генератора , изкарай му схемата , порови се из нета и виж дали може да излезе нещо  да се захванеш за него.Може би я имат хора от форума  , стига да  реши някой да ти помогне.Почни със схемата и ще я докараш донякъде , най-добре.

Така мисля да я карам, само че ще се замотая много с изтърканите елементи и схеми и ще има бели петна за известно време, също така не съм се ориентирал тези потенциометри на кутията отдолу и отстрани, какво регулират. Абе ще падне занимаване, лошото е, че нямам почти никакво свободно време, но на мен по-скоро ми е идеята да се развие информацията и разясни схема, функции и контроли, понеже досега не съм срещал никъде по форумите да се развие дадена тема от-до. Мисля ще е полезно за всичи любители на детекторите.

Неактивен laki

• Тестова група
  • Ветеран
  • *
  • Публикации: 598
« Отговор #3 -: Октомври 10, 2017, 08:02:25 am »
Погледни  схемата на Магнум.

Неактивен c2h5oh

• Ветеран
  • Публикации: 887
  • ADMIRAL
« Отговор #4 -: Октомври 10, 2017, 03:49:59 pm »
Погледни това което съм заградил в червено на фиг1 , има ли нещо общо с фиг2... Предполага се че единия транзистор при теб липсва... Генератора е на анкер 50.

Неактивен YONKO

• Редовен потребител
  • **
  • Публикации: 147
« Отговор #5 -: Октомври 10, 2017, 09:31:16 pm »
Здравейте колеги. Енигма  и Анкер.  ;D Поздрави! Да оточня който направи на Анкера да има и дискриминация лично аз ще го поздравя. Поздрави!!!

Неактивен Petronii

• Ветеран
    • Made in в гараж !
« Отговор #6 -: Октомври 10, 2017, 10:31:07 pm »
Погледни това което съм заградил в червено на фиг1 , има ли нещо общо с фиг2... Предполага се че единия транзистор при теб липсва... Генератора е на анкер 50.

Да, нещо такова е, като я разгледам по-обстойно ще се види, какво ще излезе. Анкера има различни варианти, този в 50М е така направен, задаващ генератор, буфер и драйверно стъпало с мосфет транзистори, като за случая е май прекалено.

Неактивен c2h5oh

• Ветеран
  • ADMIRAL
« Отговор #7 -: Октомври 11, 2017, 01:05:37 am »
Не мисля че е буфер .... За стабилност генератора се прави на висока честота, после с тригери се дели до желаната честота , да кажем до около 8 KHz ,след което с произволна логика от типа И-НЕ се постига наличието на 2 сигнала ,обърнати на 180 градуса за да работят в противотакт транзисторите. Нещо от този род е замислено в схемата.
Идеята да се ползват полеви транзистори е за да вкарат голям ток в бобината. Би полярните транзистори в отпушено състояние имат съпротивление  2,3 - 4 ома. Полевите в силовия преход 0.3 ома.

Неактивен pantera

• Редовен потребител
  • **
  • Публикации: 120
« Отговор #8 -: Октомври 12, 2017, 06:01:16 am »
Здравейте,
Заглеждали ли сте се в генератора на beachcomber-a? Два транзистора и нататък две интеграли: 4046, 4011...

Неактивен pantera

• Редовен потребител
  • **
  • Публикации: 120
« Отговор #9 -: Октомври 12, 2017, 06:09:35 am »
Сега като се загледах в снимката-то и втората интегрална схема е с 16 крачета...2х4046 например...?

Неактивен c2h5oh

• Ветеран
  • ADMIRAL
« Отговор #10 -: Октомври 12, 2017, 12:14:55 pm »
Прав си колега но на снимките всички схеми са с 16 крака....  4011 (4 И-НЕ) се ползва като повторител и инвертор за един прав сигнал и един обърнат на 180 градуса, но в случая тази схема липсва. Може да говорим за 4046 или 4053 (16 кр). Може да са логически схеми от руските серия К561...  Кой да ти каже :)
По схемата на beachkomber може но ако транзисторите са биполярни в такъв корпус съвсем не са по предназначение. :)

Неактивен YONKO

• Редовен потребител
  • **
  • Публикации: 147
« Отговор #11 -: Октомври 12, 2017, 09:50:03 pm »
Здравейте колеги. Врачанска  Енигма--интеграли 4060 и 4049.Поздрави...

Неактивен c2h5oh

• Ветеран
  • ADMIRAL
« Отговор #12 -: Октомври 14, 2017, 08:29:54 pm »
Съгласен съм с колегата YONKO .....

Неактивен wave

• Производители
  • Старши потребител
  • *
  • Публикации: 271
    • Wave metaldetector
    • Wave metaldetektors
« Отговор #13 -: Октомври 15, 2017, 08:48:49 am »
Генератор с 4001 с кварц 32 кhz. / може и кондензатор, зависи майстора,какво е ползвал/.Сигнала се подава на 4013 и след нея отива на генератора на антената /2-ва транзистора/. От 4013 се подава сигнал към 4024 и в зависимост от кой изход включиш  звуковият генератор получаваш звук с различна честота. Това е принципа, нантатък си го представяйте.

В някой варианти не се ползва 4024 а таймер 555, както при Магнума.
КОГАТО ДРУГИТЕ НЕ МОГАТ!
http://metaldetector-bg.com/

Неактивен c2h5oh

• Ветеран
  • ADMIRAL
« Отговор #14 -: Октомври 15, 2017, 02:53:34 pm »
Може и така но на снимките няма интеграли с 14 крака каквито са 4001 , 4013...

click tracking

---